• facebook
 • rss
 • Wielki dar, wielki cud

  ak

  dodane 19.06.2016 20:20

  Jedenastu księży diecezji opolskiej obchodzi 60. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

  60 lat temu, 17 czerwca 1956 r. w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego biskup częstochowski Zdzisław Goliński udzielił święceń kapłańskich 68 (!) absolwentom Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie i Opolu.

  - Do dziś żyje 16 z tych 68. Przyznaję się, że podczas duszpasterzowania w Grudzicach za mało się za parafian modliłem. Za dużo było spraw remontowo-budowlanych. Ale teraz na emeryturze Pan Bóg dał mi czas to nadrobić - mówił dzisiaj w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Opolu-Grudzicach jeden z diamentowych jubilatów - ks. radca Władysław Horiszny. 

  Zanim przeszedł na emeryturę był tam przez 16 lat proboszczem. W Grudzicach świętował jubileusz razem z kolegą z rocznika’ 56 - ks. prałatem Wolfgangiem Globischem, który mieszka na terenie tej parafii i pomaga w duszpasterstwie obecnemu proboszczowi ks. Leonardowi Makioli.

  Mszy św. jubileuszowej przewodniczył ks. W. Horiszny, koncelebrowali m.in. ks. Globisch, ks. Makiola, ks. Rudolf Świerc, ks. Ginter Żmuda, ks. Joachim Waloszek, ks. Henryk Pocześniok, ks. Jerzy Chybicki.

  - Kapłaństwo można streścić w jednym słowie: miłość. Ta Miłość to Jezus, który obiecał, że nas nie opuści. Kapłaństwo to wielki dar i wielki cud. Kapłan służy Wam, ale waszej posługi też potrzebuje - mówił w kazaniu ks. Chybicki, prosząc zebranych o modlitwę za kapłanów i ofiarowanie w ich intencji Komunii św.

  Do dziś na terenie diecezji opolskiej pozostaje 11 spośród wyświęconych 60 lat temu. Są to: bp Jan Bagiński (jego jubileusz odbędzie się w sobotę 25 czerwca), ks. Marcin Bajer, ks. Józef Cichoń, ks. Wolfgang Globisch, ks. Władysław Horiszny, ks. Edmund Kwapis, ks. Edmund Marek, ks. Bronisław Martyniak, ks. Adam Polechoński, ks. Alfons Stiller Alfons, ks. Józef Szwarc

  Dwa dni przed 60. rocznicą święceń zmarł  ks. Kazimierz Krzywdziński, emerytowany proboszcz pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 20 czerwca o 10.30 w kościele parafialnym w Kopicach. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi pochówek na cmentarzu w Więcmierzycach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół