• facebook
 • rss
 • Na Jasną Górę! Marsz!

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 09.08.2016 10:41

  "Idziesz na pielgrzymkę?" - to pytanie, które pada z coraz większą częstotliwością. A to oznaczać może tylko jedno - do startu pieszej pielgrzymki zostało już niewiele czasu.

  – Nasza coroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę jest niewątpliwie dojrzałym pięknie owocującym dobrem i wielką radością Kościoła opolskiego. Jej 40-lecie wzywa nas do kroczenia pielgrzymim szlakiem w atmosferze szczególnego rozradowania, wdzięczności, obudzenia pamięci i spojrzenia w przyszłość z nadzieją. Trzeba, byśmy w tych dniach wołali razem z Maryją: „Wielbi dusza moja Pana” – bp Andrzej Czaja zachęca w słowie skierowanym do pielgrzymów.

  Pozostało niewiele dni na decyzję, by spakować najpotrzebniejsze rzeczy, odświeżyć wygodne buty i pozbierać intencje dziękczynne i błagalne od tych, których w swoich modlitewnych plecakach chcemy zanieść na Jasną Górę.

  W minioną niedzielę dostałam krótką wiadomość od ks. Józefa Zwarycza, który od lat pielgrzymuje z szóstką żółtą i jest też szefem strumienia nyskiego. Napisał: „Już za tydzień ruszamy”. Nie mogłam odpisać inaczej, jak tylko: „Wiem. Czekam z niecierpliwością”.

  Tak, już w niedzielę 14 sierpnia na szlak wyjdą grupy z Nysy, Prudnika czy Kietrza. Dzień później, w uroczystość Wniebowzięcia NMP dołączy największy strumień – opolski, który swoje pielgrzymowanie rozpocznie o 8.30 przy kościele św. Jacka w Opolu–Kolonii Gosławickiej. Tego dnia wystartują też grupy z Raciborza i Głubczyc. Natomiast we wtorek ruszy Kluczbork, a w środę Ujazd. Łącznie 25 grup będzie uczestniczyć w dorocznych rekolekcjach w drodze przez Kamień Śląski i Górę św. Anny (pielgrzymi opolscy), czy sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach (pielgrzymi raciborscy).

  Pątnicy na Jasną Górę dotrą w sobotę 20 sierpnia. Pierwsze grupy już o 9.00 pojawiają się w alei prowadzącej ku sanktuarium, a uroczysta Msza św. przed jasnogórskim szczytem rozpocznie się o 11.00.

  40. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej towarzyszy hasło „Od źródeł chrztu i miłosierdzia do nowego życia”. – Jest to wyraźne nawiązanie do 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Zawarta w haśle treść odnosi nas jednak nade wszystko do Pana Jezusa. To dzięki Niemu staliśmy się dziećmi Bożymi i możemy stale czerpać z łaski Bożego miłosierdzia. Chciejmy to na nowo zobaczyć i przeżyć, bo bardzo niebezpieczne dla naszej więzi z Bogiem jest przyzwyczajenie się do tego, że Jezus nas kocha – zaznacza biskup opolski.

  Zapisy do grup pielgrzymkowych trwają w parafiach, ale będzie można zapisać się również w dniu wyjścia poszczególnych strumieni, przy składaniu bagażu. Koszt znaczka i legitymacji to 20 zł. Z tymże przewidziane są zniżki dla pielgrzymujących rodzin: drugi członek rodziny płaci 15 zł, a trzeci – 10 zł. Koszt transportu bagażu jest zróżnicowany w zależności od długości trasy, jaką dana grupa pokonuje, i wynosi ok. 30–35 zł.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół