• facebook
 • rss
 • Jej skarby to przyroda i ludzie

  Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

  dodane 06.09.2016 15:30

  Stradunia zyskała w tym roku miano Najpiękniejszej Wsi Opolskiej, głównie dzięki bioróżnorodności.

  Parkowe nasadzenia uzupełniają naturalną roślinność. A budki dla ptaków dają dzieciom bawiącym się na pobliskim placu możliwość obserwacji przyrody   Parkowe nasadzenia uzupełniają naturalną roślinność. A budki dla ptaków dają dzieciom bawiącym się na pobliskim placu możliwość obserwacji przyrody Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Tegoroczną edycję konkursu podsumowano podczas Dożynek Wojewódzkich w Ujeździe. To już jego 19. edycja.

  W „Odnowie wsi” Stradunia (gmina Walce) uczestniczy od początku. Cztery lata temu zdobyła III miejsce, tym razem została jego laureatką i otrzymała nagrodę - 20 tys. zł.

  W uzasadnieniu doceniono, że biorąc udział w różnych konkursach, zdobywała pieniądze z różnych źródeł, by realizować ciekawe i nietypowe projekty. Łączyły one funkcjonalność z poszanowaniem przyrody.

  - Po kolei powstawały miejsca na organizację imprez, plac zabaw dzięki firmie Nivea, tablice i taras widokowy wraz ze ścieżkami rowerowymi prowadzącymi przez miejsca cenne przyrodniczo, nieużytki przy drodze zamieniono na piękne skwerki, a teren za kościołem, z grotą lurdzką (przy tzw. Rybie) w miejsce, gdzie świętuje się dożynki, gdzie są ławki dla wiernych - wymienia sołtys Roman Hytrek. - W olszowym lasku przyroda rządzi się sama - wystarczy trochę zadbać o jej wyeksponowanie i nie przeszkadzać - mówi sołtys Straduni Roman Hytrek   - W olszowym lasku przyroda rządzi się sama - wystarczy trochę zadbać o jej wyeksponowanie i nie przeszkadzać - mówi sołtys Straduni Roman Hytrek Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

  Podkreśla, że do dbałości o posesje zachęcać nie trzeba było, każdy sam pilnuje porządku w obejściu, a wspólne działania sprawiają, że mieszkańcy chętnie korzystają z tych miejsc.

  Drugie miejsce (i 15 tys. zł) zdobyło Pogórze w gminie Biała, a trzecią lokatę (i 10 tys. zł) - Ligota Prószkowska w gminie Prószków. Jury przyznało też wyróżnienie (oraz 2 tys. zł) wsi Olszowa w gminie Ujazd.

  W drugiej kategorii konkursu - „Najlepszy projekt odnowy wsi” - pierwszego miejsca nie przyznano. Dwa równorzędne drugie (i po 8 tys. zł nagrody) otrzymały Nowe Budkowice (gmina Murów) oraz Jakubowice (gmina Branice), a trzecie (plus 6 tys. zł) - Łącznik (gmina Biała).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół