• facebook
 • rss
 • Uczciwy stół i talerz dla bezdomnych

  ak

  dodane 15.09.2016 14:43

  Opolska Caritas promuje akcję "Kromka chleba".

  Dzisiaj (15 września) na placu Wolności w Opolu, a jutro na opolskim rynku Caritas Diecezji Opolskiej wzywa do pomocy bezdomnym. Wolontariusze i pracownicy Caritas zachęcają do udziału w akcji „Kromka chleba” oraz informują o budowie łaźni dla bezdomnych w Opolu.

  – Pokazujemy akcje Caritas, które pozwalają bezdomnym na polepszenie swojego bytu. Flagową akcją, prowadzoną już od kilku lat, jest „Kromka chleba”. Dzięki niej można dołączyć się do uczciwego stołu dla bezdomnych – mówi Artur Wilpert z opolskiej Caritas.

  Czym jest uczciwy stół dla bezdomnych? – Przede wszystkim musi być dla bezdomnych, a nie nadużywany przez innych, np. takich ludzi, którzy mają ciepły kąt i kuchnię w domu. To jest dla naprawdę bezdomnych. Chodzi również o to, żeby talerz był uczciwy. Jeżeli już zapraszamy  bezdomnych na posiłek, to przygotujmy go tak, by mogli się po prostu najeść. Tak to dosadnie trzeba nazwać – tłumaczy A. Wilpert.

  Akcja informacyjna ma na celu także pokazanie, w jaki sposób Caritas Diecezji Opolskiej pomaga bezdomnym. – W misji garażowej dożywiamy, ale problemem bezdomnych jest nie tylko głód. Pokazujemy więc również, że mamy dla nich całoroczny kącik odzieżowy, świadczymy opiekę medyczno-pielęgniarską, robimy patrole na pustostanach. To wszystko tworzy łańcuch pomocy. A niedługo do tego łańcucha dołączymy najładniejsze ogniwo – łaźnię. O to bezdomni najczęściej pytają: gdzie możemy się umyć, wykąpać, załatwić potrzeby fizjologiczne. Otwarciem łaźni polepszymy ich sytuację, a społeczeństwu Opola damy lekkie wytchnienie: bo co chwilę ktoś alarmuje: oni myją nogi w fontannie albo w stawku. Ale gdzie oni mają iść się umyć? Od wieków w Opolu tego nie było, żeby bezdomny mógł bezpłatnie skorzystać z prysznica, łazienki, toalety. To tak niewiele, a bardzo może nam wszystkim ułatwić życie – bezdomnym i niebezdomnym – mówi Artur Wilpert.

  Ogólnopolską akcję Caritas „Kromka chleba” można wesprzeć, wysyłając SMS pod numer 72052 z hasłem KROMKA (2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas : PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem KROMKA CHLEBA .

  Pieniądze z tej akcji wspomagają m.in. misję garażową opolskiej Caritas oraz te parafialne zespoły, które przygotowują paczki żywnościowe dla bezdomnych na swoim terenie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół