• facebook
 • rss
 • Pielgrzymkowa osiemnastka młodych

  Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

  dodane 23.09.2016 17:25

  Szli, a patronowali im św. Stanisław Kostka i św. Matka Teresa z Kalkuty.

  Dzieci i młodzież z niemodlińskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny od osiemnastu lat pielgrzymują pieszo do urokliwej kapliczki w Lipnie.

  Młodzi pielgrzymi wyruszyli z kościoła parafialnego za miasto.   Młodzi pielgrzymi wyruszyli z kościoła parafialnego za miasto. Archiwum parafii Termin pielgrzymki ustalany jest zawsze w okolicy wspomnienia św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży (które przypada 18.09.). „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich pragnę żyć” - to jego życiowe motto, które miejscowi katecheci starają się przekazać kolejnym pokoleniom.

  - Pielgrzymka rozpoczyna się Mszą św. w kościele parafialnym, po czym wyruszamy do leśnej kapliczki oddalonej o kilka kilometrów. Jej celem jest uczczenie wspomnianego patrona, ale co roku pragniemy ten czas wiązać z ważnymi wydarzeniami w życiu Kościoła. Bohaterką tegorocznej pielgrzymki w Roku Miłosierdzia była niedawno kanonizowana św. Matka Teresa z Kalkuty – relacjonuje Ewa Konowaluk, katechetka i jedna ze współorganizatorek.

  W czasie godzinnej wędrówki młodym pątnikom towarzyszy śpiew, modlitwa i świadectwo katechetki, która współpracowała z siostrami ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości w Katowicach i w Warszawie.

  Wzorem była tym razem, prócz św. Stanisława Kostki św. Matka Teresa z Kalkuty.   Wzorem była tym razem, prócz św. Stanisława Kostki św. Matka Teresa z Kalkuty. Archiwum parafii Wielkim przeżyciem była możliwość ucałowania relikwii świętej, które niosła jedna z uczennic, ubrana w specjalnie uszyty na tą okoliczność strój. Biało-niebieskie sari od razu kojarzyło się z nowo wyniesioną na ołtarze świętą.

  Na miejscu uczestnicy wzięli udział w konkursie, który tym razem był na temat życia i działalności św. Matki Teresy oraz tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.

  - W drodze powrotnej tradycją jest przystanek na leśnym parkingu z wiatą, gdzie czekają na zmęczonych pielgrzymów gorące kiełbaski na ruszcie, świeże bułeczki, napoje i słodycze ufundowane przez darczyńców. Każdy uczestnik otrzymał też pamiątkowy znaczek – dopowiada katechetka.

  W tym roku wzięło udział w pielgrzymce ponad 160 osób: uczniowie, księża, kleryk, katecheci, grupa muzyczna oraz służba czuwająca nad bezpieczeństwem w drodze.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół