• facebook
 • rss
 • W języku Kościoła

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 16.10.2016 20:55

  W kościele seminaryjno-akademickim odprawione zostały nieszpory ku czci Najświętszej Maryi Panny w klasycznym rycie rzymskim.

  Wspólnota seminaryjna w niedzielę 16 października obchodziła odpust ku czci św. Jadwigi Śląskiej. Przed południem uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Paweł Stobrawa, a o 17.00 odprawione zostały nieszpory, którym przewodniczył ks. Piotr Kutynia, prefekt w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu oraz duszpasterz Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej.

  – Dziś wieczorna modlitwa Kościoła będzie sprawowana w sposób bardziej uroczysty niż zwykle. Uczestniczyć będziemy w nieszporach ku czci Najświętszej Maryi Panny w klasycznym rycie rzymskim. Jest to sposób modlitwy uświęcony wielowiekową tradycją Kościoła, dlatego liturgia będzie sprawowana w języku Kościoła – w języku łacińskim – wyjaśniał ks. Piotr Kutynia na chwilę przed rozpoczęciem nieszporów maryjnych.

  Oprawę muzyczną przygotował zespół kameralny PSM w Opolu pod batutą Huberta Prochoty, schola Cantorum WMSD prowadzona przez ks. Joachima Waloszka oraz soliści: Paulina Horajska (sopran) i ks. Rafał Rusin (baryton).

  Uczestniczący w modlitwie otrzymali teksty poszczególnych Psalmów wraz z ich tłumaczeniem na język polski, co bardzo ułatwiało włączenie się w modlitwę.

  Modlitwie przewodniczył ks. Piotr Kutynia   Modlitwie przewodniczył ks. Piotr Kutynia Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  W Opolu w każdą niedzielę jest możliwość uczestniczenia w Mszach św. sprawowanych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, w języku łacińskim. Są one odprawiane w kościele św. Sebastiana o godz. 15.00.

  – Zauważam, że w gronie wiernych, którzy uczestniczą w tych Mszach św., nie ma ludzi starszych, którzy pamiętają Mszę św. w klasycznym rycie rzymskim sprzed reformy soborowej. Przychodzą przede wszystkim ludzie młodzi, którzy dowiedzieli się o takiej formie modlitwy z internetu czy innych mediów i chcieli ją poznać – mówi duszpasterz Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej. – Okazuje się, że ta forma modlitwy odpowiada mentalności współczesnego człowieka – dopowiada.

  Wyjątkowo w tą odpustową niedzielę Msza św. w klasycznym rycie rzymskim była sprawowana w kościele seminaryjno-akademickim, stąd na to jedno popołudnie zostało przebudowane prezbiterium świątyni. Po Eucharystii odprawione zostały uroczyste nieszpory w bogatej oprawie muzycznej.

  – Nieszpory w klasycznym rycie rzymskim składają się z pięciu Psalmów, a nie z trzech. Nie ma w nich próśb, a hymn nie jest śpiewany na początku, przed Psalmami, ale dopiero po czytaniu – ks. Kutynia krótko podkreśla różnice między nieszporami w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego a tymi, które w każdą niedzielę odprawiane są w naszych parafiach, a także w kościele seminaryjno-akademickim. – Nasza wspólnota seminaryjna w każdą niedzielę o 17.00 zaprasza wiernych na nieszpory – dopowiada ks. Kutynia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół