• facebook
 • rss
 • Białoruskie postscriptum

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 22.10.2016 10:01

  W Duszpasterstwie Nauczycieli Akademickich rozpoczął się 17. cykl spotkań dyskusyjnych. Rozmawiano o sytuacji religijnej na Białorusi.

  Spotkania dyskusyjne organizowane są w semestrze zimowym i przeplatane są spotkaniami modlitewnymi. Pierwsze z nich, które odbyło się w piątkowy wieczór 21 października, nawiązało do przedwakacyjnej podróży studyjnej.

  – Każdego roku w czerwcu wyjeżdżamy wspólnie na wyprawę studyjno-pielgrzymkową. W tym roku byliśmy na Białorusi, gdzie bardzo dużo zobaczyliśmy. Jednak każde kierowane do naszego przewodnika pytanie dotyczące religii i Kościoła pozostawało bez odpowiedzi – mówi ks. Marcin Worbs, duszpasterz środowiska nauczycieli akademickich.

  – Dlatego to pierwsze spotkanie jest swoistym postscriptum wakacyjnego wyjazdu. Chcemy pogłębić to, co przeżyliśmy. Poznać sytuację religijną na Białorusi – wyjaśnia ks. Worbs.

  Gościem spotkania był ks. prof. Zygfryd Glaeser, dyrektor Instytutu Ekumenizmu i Badań nad Integracją WT UO, który należy do międzynarodowego i międzywyznaniowego gremium projektu „Pojednanie w Europie” i na Białorusi był wielokrotnie.

  – Moje wyjazdy nie mają charakteru krajoznawczego czy turystycznego. Od kilkudziesięciu lat przyglądam się sytuacji społecznej i kościelnej na Białorusi – wyjaśniał prelegent. Przedstawił religijną panoramę Białorusi, która jest państwem wielowyznaniowym. Omówił stan administracyjny Kościoła rzymskokatolickiego. Odniósł się do bieżących wydarzeń m.in. do zgody władz na powstanie Akademii Teologicznej w Mińsku czy nieprzedłużenia wiz trzem proboszczom z Polski, pracującym na Białorusi. Wyjaśniał, że władze traktują Kościół Rzymskokatolicki jako siłę międzynarodową i starają się pokazać Europie, jakie są otwarte. Na podobną otwartość nie mogą liczyć organizacje polonijne.

  W spotkaniach Duszpasterstwa Nauczycieli Akademickich bierze udział około 30 osób   W spotkaniach Duszpasterstwa Nauczycieli Akademickich bierze udział około 30 osób Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  Prelekcję zakończyła długa dyskusja, której uczestnicy nawiązywali do tego, czego dowiedzieli się podczas podróży studyjnej na Białoruś, konfrontując to z wiedzą ks. prof. Glaesera, świetnie zorientowanego w relacjach między Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego, Kościołem Rzymskokatolickim a państwem białoruskim.

  Drugie spotkanie dyskusyjne odbędzie się 18 listopada o 19.00 na Wydziale Teologicznym UO. Problem mniejszości narodowych w Polsce na tle kwestii narodowościowych w Europie w XX-leciu międzywojennym podejmie prof. dr hab. Marek Masnyk, rektor UO.

  Więcej o sytuacji religijnej na Białorusi w Gościu Opolskim nr 45/2016.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół