• facebook
 • rss
 • Perły Śląska

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 28.10.2016 23:55

  W Muzeum Diecezjalnym zakończył się generalny remont. Jest i nowa wystawa.

  – Dzięki zrealizowanym na szeroką skalę pracom, budynek nie tylko został unowocześniony, ale też przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Przy schodach wejściowych zamontowana została specjalna platforma, a we wnętrzu – winda. Zmodernizowany został system przeciwpożarowy i antywłamaniowy. Z kolei w rogach sal ekspozycyjnych pojawiły się kioski multimedialne – opowiada ks. Piotr Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu.

  Finał prac został uwieńczony wystawą „Śląsk – perły sztuki od gotyku po barok”, która wpisuje się w 1050-lecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Prezentuje najcenniejsze zabytki zachowane na terenie diecezji opolskiej. Oprócz rzeźb, obrazów i zabytków sztuki złotniczej, które na stałe prezentowane są Muzeum Diecezjalnym, na wystawie można zobaczyć m.in. gotycką monstrancję z Głogówka, krzyż z Paczkowa czy monstrancję z Otmuchowa.

  W otwarciu wystawy uczestniczył bp Andrzej Czaja. – To wielka radość, bo to oznacza, że po poważnym remoncie nasze muzeum jest znowu otwarte – mówił biskup opolski. – Jednocześnie cieszę się, że wystawę poświęconą perłom Śląska przychodzi mi otwierać w obecności pereł – ludzi, którzy troszczą się o dziedzictwo i kulturę, którzy troszczą się o to, byśmy naszego dziedzictwa kultury chrześcijańskiej nie zaniedbali. Mamy bogatą spuściznę.

  Na uroczystości obecni byli uczniowie Liceum Plastycznego i Katolickiego Liceum Ogólnokształcące SPSK, których bp Czaja nazwał perłami przyszłości. Zachęcał młodych, by podjęli troskę o dziedzictwo sztuki chrześcijańskiej, które zostaje im – jako kolejnemu pokoleniu – przekazywane.

  Modernizacja budynku muzealnego została zrealizowana dzięki pieniądzom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kurii Diecezjalnej w Opolu oraz sponsorów. Z projektu odrestaurowana została również rzeźba „Madonna na lwie” z ok. 1380 roku. Zorganizowana została również czasowa wystawa prezentująca 20 chrzcielnic z kościołów diecezji opolskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół