• facebook
 • rss
 • Tak bliscy i tak odlegli

  ak

  dodane 05.11.2016 16:06

  "Na pierwszy rzut oka" - wielka wystawa czeskiej fotografii XX i XXI w. w Opolu.

  "Ta wystawa to święto dla miłośników fotografii – na pewno pierwszy tak duży przekrojowy pokaz czeskiej fotografii w Opolu i prawdopodobnie jeden z największych tego typu w Polsce" - czytamy w folderze otwartej w ubiegłym tygodniu w Muzeum Śląska Opolskiego wystawy "Na pierwszy rzut oka. Na první pohled".

  Zorganizowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu oraz Instytutem Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie wystawa robi wrażenie bynajmniej nie tylko z powodu swoich rozmiarów (zajmuje 4 sale wystawowe). Są to fotografie artystyczne, zrobione na przestrzeni od lat 20. XX w. do czasów współczesnych. Paleta prezentowanych tematów, form i stylów fotograficznych (od awangardy po kompozycje zrzutów ekranowych komputera) jest imponująca. Widzowi przechodzącemu przez wystawę będą prawdopodobnie towarzyszyć niemal skrajne odczucia: od wzruszenia intymnymi fotografiami umierającej matki po wręcz niemy podziw dla techniki mistrzów fotografii jak Funke, Kolař czy Sudek.

   - Mamy nadzieję, że to wspaniałe spotkanie z czeską fotografią rozbudzi w naszych widzach ochotę na dalsze samodzielne poznawanie nie tylko fotografii, ale sztuki, literatury i kultury naszych południowych, jakże bliskich geograficznie, a zarazem fascynująco odległych mentalnie, sąsiadów - zachęcają organizatorzy.

  Kuratorami wystawy są historyk fotografii prof. Vladimír Birgus z Instytutu Fotografii Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, dr Štěpánka Bieleszová, kurator zbiorów fotograficznych Muzeum Sztuki w Ołomuńcu i dr Joanna Filipczyk, szefowa Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego.

  Wystawę można oglądać do 29 stycznia przyszłego roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół