• facebook
 • rss
 • Ewolucja czy rewolucja?

  dodane 01.12.2016 00:00

  Czy adhortacja papieża Franciszka zrywa z Tradycją Kościoła katolickiego?

  Nad wzbudzającą dyskusje w całym świecie posynodalną adhortacją papieża Franciszka „Amoris laetitia” 24 listopada w Opolu dyskutowali teologowie z kilku europejskich ośrodków naukowych. – Uważam, że mamy do czynienia z ewolucją, a nie z rewolucją, bo na pewno jest w adhortacji nawiązanie do nauczania poprzednich papieży i teologii św. Tomasza z Akwinu – zwłaszcza jeśli chodzi o zasadę duszpasterskiego rozeznania. Nie jest ta zasada niczym nowym, aczkolwiek jest stosowana w odniesieniu do nowej kwestii i z daleko idącymi konsekwencjami – powiedział „Gościowi Opolskiemu” ks. prof. Konrad Glombik, kierownik Katedry Teologii Moralnej i Duchowości WT UO, organizator konferencji. Daleko idące konsekwencje to przede wszystkim pytanie: czy można dopuścić do Komunii świętej osoby rozwiedzione, żyjące w powtórnych związkach?

  Prof. Eberhard Schockenhoff z Uniwersytetu we Fryburgu Bryzgowijskim za kluczowy punkt adhortacji uznał jej nr 301: nie powinno się twierdzić, że wszyscy, którzy żyją w „nieregularnych sytuacjach”, znajdują się w stanie grzechu ciężkiego i utracili łaskę uświęcającą. Są sytuacje, w których nie zawsze mamy do czynienia z poważną winą subiektywną. Nawet jeśli mamy do czynienia z obiektywnym złem, nie zawsze mamy do czynienia ze złem subiektywnym. Chodzi o większe zwrócenie uwagi na okoliczności działania człowieka (cyt. za streszczeniem dokonanym w czasie konferencji przez ks. K. Glombika). Duszpasterskie rozeznanie to właśnie rozróżnienie okoliczności zdarzeń, wewnętrznych motywacji, aktualnej sytuacji życiowej i duchowej poszczególnych osób.

  Na pytanie przedstawicielki wspólnoty „Sychar”, czy to oznacza, że przysięga małżeńska nie obowiązuje tak samo tych małżonków, którzy odeszli do nowych partnerów, jak i tych, którzy zostali wierni przyrzeczeniu małżeńskiemu, prof. Schockenhoff odpowiadał, że w rozeznawaniu chodzi o realizowanie dobra, które jest aktualnie możliwe do osiągnięcia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół