• facebook
 • rss
 • Śląsk Opolski na uroczych pocztówkach

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 29.11.2016 23:14

  Od dziś można oglądać nową wystawę w Galerii WuBePE w Opolu.

  – Prezentujemy 172 pocztówki wykonane metodą litografii. To bardzo obszerny zbiór w większości pochodzący z kolekcji Bogusława Szybkowskiego. Z naszej biblioteki na wystawie jest 14 kart pocztowych – opowiada autorka ekspozycji, Barbara Giedrojć z oddziału zbiorów specjalnych i zabytkowych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Dodaje, że w zbiorach biblioteki jest już ponad 4000 pocztówek, a 1500 z nich zostało wydanych przed 1945 rokiem.

  – Przed laty wymarzyłem sobie album prezentujący Rejencję Opolską na dawnej pocztówce, dlatego zbierałem do niego karty pocztowe. Album wyszedł bardzo ładny, a opatrzony został wstępem abp. Alfonsa Nossola – opowiada Bogusław Szybkowski. Przyznaje, że po wydaniu albumu właściwie już nie zbierał kolejnych pocztówek, a propozycja wystawy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej okazała się pretekstem do odświeżenia zbioru, do którego od kilku lat nie zaglądał.

  Tematem kart pocztowych, które od 29 listopada można zobaczyć w Galerii WuBePe, są miejscowości Śląska Opolskiego; nie tylko miasta, ale również wsie. – Nieraz najmniejsze wioseczki, mające tylko szkołę i gospodę, wydawały pocztówkę, ponieważ chciały pochwalić się swoją miejscowością – wyjaśnia Bogusław Szybkowski. – W 1897 roku było już około 900 różnych wzorów pocztówek wydanych przez prawie 160 śląskich miast, miasteczek i wsi – dopowiada.

  Jedna ze 172 prezentowanych pocztówek   Jedna ze 172 prezentowanych pocztówek Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  – Na wystawie pocztówki zostały ułożone powiatami. Przy czym najmniej pocztówek mamy z powiatu oleskiego – tylko dwie, a najwięcej z powiatu nyskiego. Jedną salę w całości poświęciliśmy miastu Opolu z okazji jego 800-lecia – wyjaśnia Barbara Giedrojć.

  – Prezentowane pocztówki są urocze. Warto im się przyjrzeć, gdyż zostało na nich utrwalonych wiele budynków, których już nie ma – zachęca autorka wystawy.

  Ekspozycji, która będzie prezentowana do 5 stycznia 2017 roku, towarzyszy katalog z wybranymi pocztówkami.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół