• facebook
 • rss
 • Zapomniany sposób bycia razem

  AK

  dodane 05.12.2016 18:12

  Śpiew, taniec, interakcja: artystyczni spadkobiercy Grotowskiego w Opolu.

  Tradycyjne pieśni Afroamerykanów z południa Stanów Zjednoczonych zabrzmiały w Modelatorni Teatru im. Jana Kochanowskiego. Ale to nie był występ chóru gospel.

  Spotkanie zatytułowane „Open Choir” w zamierzeniu jego twórców i kreatorów miało być czymś znacznie więcej niż występ chóru. I było.

  Bo sekwencjom śpiewów religijnych towarzyszył ruch, rodzaj rytualnego tańca oraz wzajemne interakcje (spojrzenia, gesty) uczestników wydarzenia. Jakby spotkanie przy ognisku , gdzieś - powiedzmy w Alabamie - czarnoskórych niewolników, którzy pieśnią wyrażają swoje tęsknoty i nadzieję na ostateczne wyzwolenie.

  „Open Choir” był finałem wizyty The Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Opolu.

  The Workcenter to międzynarodowa instytucja teatralna mająca siedzibę w Pontederze (Włochy) kontynuująca i rozwijająca dzieło Jerzego Grotowskiego, światowej sławy reżysera i teoretyka teatru, który swoją karierę rozpoczynał właśnie w Opolu, w „Teatrze 13 rzędów”.

  Grotowski w Pontederze spędził ostatnie lata życia i twórczości, a tamtejsze środowisko teatralne (Fondazione Pontedera Teatro) oficjalnie „namaścił” na swoich artystycznych następców. Wśród nich był Mario Biagini, który przyjechał do Opola z grupą współpracowników z The Workcenter.

  Przez trzy dni prowadzili oni warsztaty teatralne z grupą opolan, którzy w niedzielny wieczór zaprezentowali czy też  - może lepiej - przeżyli „Open Choir”.

  Trudno tu opisywać wydarzenie tak swoistej natury. Niepodobna było jednak nie zachwycić się niezwykłą, oryginalną intonacją głosów aktorów z Pontedery naśladujących pieśni murzyńskie i szczerym zaangażowaniem w to wydarzenie tych opolan, którzy jeszcze trzy dni wcześniej raczej nie sądzili, że tak mocno wejdą w skórę Afroamerykanów z południa Stanów. 

  - Open Choir jest poszukiwaniem sensu, angażującym pytania na temat wspólnoty, przynależności, różnorodności, kultury, występu i interakcji. Kim jesteśmy, kim możemy być razem bez strachu? Open Choir jest próbą odkrycia zapomnianego sposobu bycia razem - taki cel przyświeca wydarzeniu według artystów z Pontedery.

  Na deskach Modelatorni opolskiego teatru wyglądała ta próba odkrywania niezwykle barwnie, urzekająco. Wprowadzała naprawdę w inny świat - duchowy, ale bliski na wyciągnięcie ręki. I - z punktu widzenia obserwatora - budziła żywą tęsknotę oraz nadzieję na ostateczną jedność, która nastąpi kiedyś między ludźmi.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: OPEN CHOIR, TEATR

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół