• facebook
 • rss
 • Medaliści olimpijscy w Opolu

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 08.12.2016 23:47

  Podczas konferencji o paraolimpiadach podsumowana została Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie. Nagrody odebrało 55 laureatów konkursu.

  Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie odbyła się po raz trzeci. Tym razem tematyka konkursu, w którym uczestniczyli uczniowie szkół ponagimnazjalnych nie tylko z województwa opolskiego, dotyczyła paraolimpiad i sportowców niepełnosprawnych.

  – To trudna tematyka, dlatego cieszę się, że ponad 1300 uczniów wzięło udział w konkursie. Nie ukrywam, że wędką są cenne nagrody. Ale to tylko wędka, a nie ryba. By zdobyć nagrody, trzeba się dobrze przygotować – mówił ks. Jerzy Kostorz podczas konferencji pt. „Igrzyska paraolimpijskie – sportowcy niepełnosprawni”, która 8 grudnia odbyła się na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

  W jej trakcie odbył się m.in. panel dyskusyjny z udziałem medalistów igrzysk paraolimpijskich. Na pytania odpowiadali biegaczka Barbara Niewiedział, pływaczka Joanna Mendak, a także florecista Jacek Gaworski. W panelu uczestniczył także Tomasz Kunecki z Opolskiej Fundacji Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wyjaśniali, jakie znaczenie ma dla nich uprawianie sportu, opowiadali o kulisach tego, co działo się na olimpiadzie w Rio de Janeiro, także dzielili się emocjami, jakie im towarzyszą, gdy zakładają strój sportowy z białym orzełkiem. Co więcej, przekonywali młodych ludzi obecnych na sali, by mieli swoje marzenia i realizowali je, by nie poddawali się pomimo niesprzyjających okoliczności.

  Dla 55 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy najlepiej poradzili sobie z pytaniami z zakresu olimpiad specjalnych, najważniejszy momentem była gala nagrodzonych. – Dzięki wielu sponsorom przygotowaliśmy nagrody dla uczniów, dla ich nauczycieli i dla szkół – podkreślał ks. Jerzy Kostorz.

  – O konkursie opowiedziała mi katechetka. Interesuję się sportem, interesuję się też teologią, więc pomyślałem, że wezmę udział – opowiada Daniel Kędziora z Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim, który wywalczył 1. miejsce. Przyznaje, że przygotowania nie zajęły mu zbyt wiele czasu, a pytania nie sprawiły większej trudności. Nie odpowiedział tylko na jedno. – Największą nagrodą było dla mnie spotkanie z Jankiem Melą, które odbyło się po teście finałowym. To bardzo inteligentny człowiek, który potrafi dotrzeć do młodego człowieka – podkreśla Daniel.

  2. miejsce w konkursie zajęła Marzena Kulikowska z Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu. – Wzięłam udział w tym konkursie, bo uważam, że wartości w sporcie są bardzo ważne i chciałam pogłębić wiedzę na ten temat – przyznaje Marzena, która sportem interesuje się nie tylko teoretycznie, ale też trenuje narciarstwo i tenis. Wyjaśnia, że paraolimpiadami nie interesowała się przed konkursem. – Dopiero w trakcie przygotowań zrozumiałam, jak wiele wysiłku w treningi muszą włożyć sportowcy niepełnosprawni, i to często pomimo wielu codziennych trudności i braku akceptacji ze strony nas, osób pełnosprawnych. Ogromnie cieszę się, że wzięłam udział w tym konkursie. To było bardzo wartościowe doświadczenie – mówi.

  Konkurs zorganizowały: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Celem konkursu jest propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem.

  Tematem 4. edycji Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie będzie piłka ręczna.

  Więcej o konkursie, igrzyskach paraolimpijskich i polskich medalistach, którzy zagościli w Opolu, w "Gościu Opolskim" 18 grudnia br.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół