• facebook
 • rss
 • Ustawić żagle na nieskończony wiatr

  dodane 24.12.2016 09:33

  Wśród wielu życzeń przyjmijcie również, wyrażone słowami pewnego jezuity, życzenia redakcji "Gościa Opolskiego".

  W Święta Bożego Narodzenia’ 2016 chcemy Czytelnikom „Gościa Opolskiego” serdecznie podziękować, że jesteście z nami i przekazać najlepsze życzenia błogosławionych Świąt. A ponieważ my jesteśmy ludźmi od słów i zdjęć to - jako podarunek i treść życzeń - dajemy słowa Alfreda Delpa, jezuity, członka ruchu oporu antyhitlerowskiego, jednego z uczestników „Kręgu z Krzyżowej”, skazanego na śmierć w 1945 r.

  „Trzeba ustawić żagle na nieskończony wiatr; dopiero wtedy zrozumiemy, do jakiej podróży jesteśmy zdolni”.

  Nikomu nie trzeba tłumaczyć w jak trudnym momencie historii jesteśmy. Nie brakuje nam także trosk bardziej osobistych i rodzinnych.Pewnie mało kto jest wolny od przytłaczających myśli o tym, co nas czeka, co się wydarzy. Dlatego może - jeśli macie jeszcze chwileczkę czasu - warto przeczytać i te zdania Delpa, zapisane w celi śmierci, w oczekiwaniu na wykonanie wyroku.

  „Może być, że wszystko co nasze, zostanie roztrzaskane w skorupy, że naszym symbolem stanie się ten alabastrowy flakonik w żydowskim domu, który został stłuczony (por. Mk 26,7). A wtedy musi się stać to inne, o którym napisano: „A dom napełnił się wonią olejku”. Rozbite jest już wiele. I pytanie jest teraz następujące: czy byliśmy wewnętrznie tak pełni i tak prawdziwi, że ludzie przynajmniej przy tym rozbijaniu zauważyli, że zetknęliśmy się z czymś, co zawierało coś ostatecznie ważnego? To, co się przydarza, to rzecz drugorzędna, niech przyjdą nawet ciężkie doświadczenia, byleby tylko trwało wewnętrzne błogosławieństwo, wewnętrzny porządek i ta wewnętrzna wiedza, że to wielkie błogosławieństwo Pana istnieje w nas i poprzez nas będzie istniało w świecie”.

  Redakcja „Gościa Opolskiego”

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół