• facebook
 • rss
 • Taizé w Rydze już od dziś

  Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

  dodane 28.12.2016 09:00

  Na Europejskie Spotkanie Młodych wyruszyło ok. 130 osób z naszej diecezji.

  Pakowanie poszło sprawnie i tuż po 17.00 autokary ruszyły w stronę Rygi   Pakowanie poszło sprawnie i tuż po 17.00 autokary ruszyły w stronę Rygi Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wyruszyli we wtorek 27 grudnia. Ok. 17.00 trzy autobusy z pielgrzymami z Opola i okolic, Głogówka, Krapkowic, Raciborza i Kluczborka odjechały sprzed opolskiej katedry. Dziś będą na miejscu, w Rydze (Łotwa). Sprawne rozlokowanie się u rodzin - i już po południu modlitwą, znanymi kanonami, rozważaniem słowa Bożego i adoracją w milczeniu rozpocznie się tegoroczne spotkanie, które już po raz 39. organizuje wspólnota brata Rogera z Taizé. Przez te dni będzie też czas, by poznawać miejscową kulturę i spotykać się z ciekawymi ludźmi.

  - To młodzież od 16 do 35 lat, studenci, ale też licealiści i już pracujący. Większość jedzie pierwszy raz - z ciekawości, ale też jako owoc Światowych Dni Młodzieży, by po raz kolejny spotkać się z młodymi z innych narodów. Ja byłem w ubiegłym roku w Walencji, gdzie było ciepło, prawie wszystko odbywało się na zewnątrz, teraz pewnie będzie inny klimat, ale duch modlitewny taki sam, ekumeniczny. To ciekawe doświadczenie, że spotykamy się w jedności, modląc się o pokój nie tylko dla Europy, ale i dla świata. Motywem przewodnim będzie też nadzieja - mówi tuż przed wyjazdem ks. Daniel Nowak, wikariusz parafii katedralnej.

  I już ruszamy, będzie super - liczą uczestnicy...   I już ruszamy, będzie super - liczą uczestnicy... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość ESM potrwa do 1 stycznia 2017 r. Wiodącym tematem będzie zaangażowanie młodych w pokój i solidarność na świecie, a jego uwieńczeniem „modlitwa o pokój na świecie” i „święto narodów” w sylwestrowo-noworoczną noc.

  - To mój pierwszy wyjazd na ESM. To nie tylko poznanie nowej kultury i miejsca, ale spotkanie nowych ludzi, przez to też poznanie siebie, ale również umocnienie w wierze, bo to niesamowite, że tylu młodych Europejczyków wierzy w tego samego Boga. Przyznaję, jest to inny sposób spędzenia sylwestra, lecz uważam że jest najlepszy. Do wyjazdu przygotowywałem się na spotkaniach w duchu Taizé, które odbywały się w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, u siebie w parafii też organizowaliśmy nabożeństwa Taizé, aby zachęcić młodzież do lepszego poznania Boga i do wyjazdu do Rygi. Z mojej parafii Popielów jedzie ok. 10 osób - opowiada Beniamin Lyga, jeden z uczestników.

  Europejskie Spotkania Młodych, organizowane przez wspólnotę ekumeniczną z Taizé założoną przez brata Rogera Schutza, odbywają się od 1978 r. na przełomie starego i nowego roku, każdorazowo w innym mieście naszego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół