• facebook
 • rss
 • Strajk głodowy w Dobrzeniu Wielkim zakończony!

  Andrzej Kerner Andrzej Kerner

  dodane 11.01.2017 21:02

  W poniedziałek 16 stycznia dojdzie do spotkania strajkujących z min. Mariuszem Błaszczakiem - podstawowy postulat został spełniony po 16 dobach głodówki.

  Wieczorem 11 stycznia w sali GOK w Dobrzeniu Wielkim w obecności grupy głodujących oraz ok. 500 mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki i gmin sąsiednich Aneta Gibek-Wiśniewska, zawodowy mediator wynajęty przez głodujących dwa dni temu, ogłosiła, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pisemnie zobowiązało się do spotkania min. Błaszczaka ze strajkującymi, a strajk głodowy został zakończony.

  Spotkanie z premier bądź ministrem było podstawowym i zasadniczo jedynym postulatem głodujących mieszkańców. Przez cały czas trwających 11 miesięcy protestów mieszkańcy podkreślali, że nikt z reprezentantów władzy nie chce wysłuchać ich argumentów przeciwko planowi powiększenia Opola kosztem gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków.

  Na wypełnionych szczelnie sali i korytarzu GOK po słowach mediatora wybuchły oklaski. Adwokat mocno podkreśliła wielką rolę bp. Andrzeja Czai w sukcesie mediacji, co także przywitane zostało burzą oklasków.

  Podziękowaniom - dla głodujących i wspierających - nie było końca. Na sali panowała prawdziwa radość, wzruszenie, wręcz euforia. Gorący aplauz otrzymał także ks. Jan Polok, proboszcz z Dobrzenia Wielkiego, który wspierał głodujących i towarzyszył im.

  Wcześniej bp Andrzej Czaja dziękował głodującym za "roztropną  decyzję", mówił również o ich "moralnym zwycięstwie, które - miejmy nadzieję - będzie owocować".

  Podniosłym momentem zakończenia głodówki było odśpiewanie przez zgromadzonych pieśni - nieformalnego hymnu protestujących: „Tu jest nasze miejsce”.

  Rozmowy odbędą się w poniedziałek w Warszawie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Rozpoczną się o godz. 12. Skład delegacji z Dobrzenia jeszcze nie jest ustalony. Od momentu ogłoszenia decyzji o zakończeniu strajku strony obowiązuje cisza mediacyjna.

  Radość i nadzieja na sali GOK w Dobrzeniu Wielkim   Radość i nadzieja na sali GOK w Dobrzeniu Wielkim Andrzej Kerner /Foto Gość Co się stanie, jeśli rozmowy w Warszawie nie przyniosą żadnego efektu?

  - Nie wybiegamy w przyszłość. Jedziemy do Warszawy. Prosiliśmy o rozmowę i ten nasz postulat został spełniony - powiedział „Gościowi Opolskiemu” Rafał Kampa, lider protestacyjnego komitetu „Tak dla samorządności”.

  - Jestem szczęśliwa, że doszło do tego. Od początku walczyłam o całą naszą gminę, uczestniczyłam we wszystkich manifestacjach. W czasie głodówki dwa razy zabierali mnie do szpitala, ale wracałam. Schudłam sześć kilo, ale to nic. Czuję się zwycięzcą - powiedziała nam Małgorzata Nalewaja, 75-letnia, najstarsza uczestniczka głodówki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół