• facebook
 • rss
 • Piękno rozszerza serca

  Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

  dodane 15.01.2017 13:51

  Na pokój w sercach i między ludźmi zwracał szczególną uwagę i tego życzył przybyłym bp Andrzej Czaja podczas corocznego opłatka środowisk twórczych.

  Na noworocznym spotkaniu przełamali się opłatkiem artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki   Na noworocznym spotkaniu przełamali się opłatkiem artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość To noworoczne spotkanie odbyło się w sobotę, 14 stycznia w Muzeum Diecezjalnym. Tym razem ks. prof. Piotr Paweł Maniurka, dyrektor Muzeum i duszpasterz środowisk twórczych, przywitał architektów, aktorów, plastyków, muzyków, literatów, dziennikarzy, animatorów i dyrektorów placówek kultury po dwuletniej przerwie w odremontowanej już placówce.

  Tradycyjnie był czas na wspólne kolędowanie z zespołem Silesia, a Barbara Lach i Andrzej Mikosza, aktorzy Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, zaprezentowali spektakl bożonarodzeniowy, angażując do niego także publiczność, i przypomnieli, skąd wzięła się tradycja budowania szopek.

  Potem życzenia złożył ks. Maniurka, w imieniu władz Roman Kolek, marszałek województwa oraz Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, a w imieniu artystów wszystkim mieszkańcom Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

  Zrozumienie między sobą i doceniania tworzonych dzieł przez odbiorców, weny twórczej, czasu na przemyślenia i energii do pracy - tego życzyli artystom.

  - Chciałbym Wam życzyć nade wszystko Bożego pokoju, a więc przede wszystkim Boga w sercu. Jestem pewien, że inwencji twórczej Wam nie braknie, że natchnień Pan Bóg też nie poskąpi, ale pokój Boży to coś zobowiązującego. Pan go daje, ale trzeba go umieć przyjąć i nim żyć – wskazywał bp Andrzej Czaja.

  Nawiązując do przeszłości i obecnej sytuacji świata, gdzie wiele jest konfliktów, wojen i niepokojów, wzywał artystów, by byli ludźmi dobrej woli, czystych intencji, sprawiedliwego działania, szczerego serca i otwartej tożsamości. Prosił, by ich działalność czyniła lepszymi serca odbiorców ich dzieł, rozszerzała je przez piękno, ale też by w hierarchii wartości zawsze Bóg i jego prawo stało najwyżej.

  Po podzieleniu się opłatkiem była okazja porozmawiania przy kawie i obejrzenia wystawy związanej z 40. rocznicą śmierci pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół