• facebook
 • rss
 • Uwielbienia uczą się z zespołem TGD

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 26.02.2017 10:55

  Blisko 250 dorosłych i dzieci uczestniczy w dwudniowych Warsztatach Gospel i Gospel Kids, które odbywają się w Filharmonii Opolskiej.

  W 187-osobowym chórze dorosłych przeważają panie, ale i panów nie brakuje. Pod kierunkiem Piotra Nazaruka i Kamili Pałasz 25 i 26 lutego poznają i ćwiczą utwory z ostatniej płyty TGD pt. „Wracam do domu”.

  To już drugie warsztaty prowadzone w Filharmonii Opolskiej przez zespół TGD. Poprzednie odbyły się 3 lata temu. – Wróciliśmy do Opola z wielką radością. Tamte warsztaty zapamiętaliśmy jako najlepsze w historii naszego zespołu. Mieliśmy wielką radochę z grania tutaj – mówi Piotr Nazaruk, dyrygent chóru TGD. Wyjaśnia, że złożyło się na to kilka czynników. – Trzy lata temu, a myślę, że dzisiaj również, w warsztatach bierze udział trochę osób, które śpiewają w grupach wokalnych. To od razu czuć, jak robota płynie, jak szybko uczą się swoich głosów – mówi.

  Drugim czynnikiem okazuje się akustyka sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. – Warsztaty prowadzimy w różnych miejscach, czasem w domach kultury, w których brzmienie pomieszczenia umniejsza brzmienie chóru. A tutaj to pięknie współgra – zaznacza Piotr Nazaruk.

  Niemniej poprzeczka idzie do góry. – Nowy repertuar, który śpiewamy, jest trochę trudniejszy od tego, co robiliśmy trzy lata temu, i wymaga więcej pracy – dopowiada dyrygent.

  Warsztaty prowadzą Piotr Nazaruk i Kamila Pałasz   Warsztaty prowadzą Piotr Nazaruk i Kamila Pałasz Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  – Zapisałem się na te warsztaty, ponieważ chcę nauczyć się wielu nowych rzeczy. Poznaję tu nie tylko nowe utwory, ale też w temacie modlitwy śpiewem mogę zobaczyć, jak robią to najlepsi. Mogę modlić się razem z nimi – mówi Filip Trela.

  – Mnie do udziału w warsztatach przyciągnął nurt gospelowski. Nie znałam wcześniej utworów TGD, których się uczymy, ale warsztaty są tak prowadzone, że każdy głos jest w stanie nauczyć się swoich partii – zaznacza Anna Stawiarska.

  – Stanąć na jednej scenie z zespołem, który działa od 35 lat i koncertował w tak wielu miejscach, to dla mnie wielki zaszczyt. Tak naprawdę zespół TGD zawsze był dla mnie znaczącym zespołem, niosącym przesłanie do ludzi. Ze swoją muzyką wkradł się w moje życie i w moją karierę wokalną – mówi Karolina Olender, która śpiewa w chórze „Schola Cantorum Opoliensis” przy Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej. – Warsztaty nie są trudne, dlatego że jestem już osłuchana z tymi piosenkami. W naszym gronie chyba co druga osoba ma płytę, stąd znamy repertuar – zaznacza Karolina.

  Równolegle odbywają się warsztaty Gospel Kids. Prowadzi je Martyna Budnik-Sołowianiuk, która śpiewa w chórze TGD. W zajęciach bierze udział 59 dzieci.

  – Pierwszego dnia uczyliśmy się, czym jest i na czym polega śpiewanie zespołowe. Na warsztatach było dużo zabawy, bo właśnie przez zabawę najlepiej przemycać ważne rzeczy, których chcemy dzieci nauczyć – mówi Martyna Budnik-Sołowaniuk. – W warsztatach biorą udział dzieci, które chodzą do szkół muzycznych, grają na instrumentach, ale są też dzieci, które po prostu lubią śpiewać. Mam też grupkę dzieciaków, których rodzice biorą udział w warsztatach dla dorosłych, czyli przyjechali tutaj całymi rodzinami – opowiada.

  Przyznaje, że praca z tą grupką wcale łatwa nie była. – Nie dlatego, że byli rozrabiający, bo nie byli. Wręcz przeciwnie, byli bardzo skupieni na pracy i nastawieni na to, by jak najwięcej się nauczyć. Dlatego musiałam odnaleźć w nich dzieci. Udało się to – mówi Martyna Budnik-Sołowaniuk.

  – Wszystkie nasze próby zaczynamy od modlitwy. Modliliśmy się o to, by każde słowo, które dzieciaki wyśpiewują, trafiało do ich serc i do serc odbiorców, którzy przyjdą na koncert – dopowiada.

  Finałem dwudniowych warsztatów będzie niedzielny koncert, który na scenie Filharmonii Opolskiej rozpocznie się o 18.00.

  Więcej o Warsztatach Gospel z TGD przeczytacie w wydaniu „Gościa Opolskiego” przygotowywanym na niedzielę 5 marca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół