• facebook
 • rss
 • Miliony na odnowę katedry

  ak

  dodane 07.04.2017 08:40

  Sprawozdania i projekty: Walne Zgromadzenie Członków Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej.

  - Finansowa działalność Kapituły w roku 2016 jawi się w niezły, jak sądzę, sposób - powiedział Adam Feussette, prezes zarządu Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej, witając przybyłych na doroczne walne zebranie członków Kapituły.

  Sprawozdanie finansowe przedstawiła Agnieszka Węsiora z Diecezjalnego Biura Koordynacji Projektów. Przypomniała, że w roku 2015 na renowację katedry pozyskano 778 tys. złotych dotacji, przy wkładzie własnym - 268 tys. złotych. W roku 2016 pozyskano trzy dotacje: 400 tys. zł (MKiDN), 60 tys. zł (od miejskiego konserwatora zabytków) i 600 tys. zł (MKiDN).

  Łącznie z dotacjami, na które złożono wnioski na rok 2017, w latach 2015-2017 suma dotacji zamknie się w kwocie 2 mln 288 tys. zł i 850 tys. wkładu własnego.

  - Jesienią ubiegłego roku złożyliśmy do urzędu marszałkowskiego wniosek na 5 mln zł na remont wnętrza katedry. Jeśli ten wniosek przejdzie, remont będzie trwał do końca 2020 roku - powiedziała Agnieszka Węsiora.

  Przygotowywany jest także duży wniosek na kwotę 12 milionów zł przewidujący szeroki zakres prac: dokończenie renowacji elewacji północnej, renowację elewacji południowej, elewacji frontowej z wieżami, nową aranżację placu katedralnego oraz udostępnienie wież i strychu katedry dla ruchu turystycznego. - Turyści będą mogli wejść na platformy nad sklepieniem, udostępniony będzie także taras widokowy między wieżami. W wieżach będą wystawy i projekcje multimedialne - wyjaśniała A. Węsiora. Te prace - o ile projekt uzyska akceptację - mają być przeprowadzone w latach 2018-20.

  W latach 2018-2020 parafia katedralna na wkład własny w powyższe projekty potrzebuje 3 mln zł.

  A. Feussette poinformował, że w 2016 r. kwota darowizn na rzecz odnowy katedry (zarówno osób fizycznych jak i prawnych) wyniosła 1 mln 426 zł.

  Biskup opolski Andrzej Czaja wręcza dyplom honorowego członka Kapituły Karolowi Cebuli   Biskup opolski Andrzej Czaja wręcza dyplom honorowego członka Kapituły Karolowi Cebuli Andrzej Kerner /Foto Gość

  Ks. prałat Zygmunt Lubieniecki, który przedstawił działania kulturalno-sportowe przy okazji których pozyskiwano fundusze na katedrę, poinformował, że 30 czerwca na placu przed katedrą z koncertem na rzecz katedry wystąpi urszulanka s. Cristina Scuccia, która wygrała jedną z edycji „Voice of Italy” czym zyskała tym międzynarodowy rozgłos.

  Marian Berman ze Stowarzyszenia Przyjaciół Katedry Opolskiej „Crux” poinformował, że w ubiegłym roku z tytułu 1% odpisu podatkowego na konto stowarzyszenia wpłynęły 42 tys. zł, które zostały przekazane na renowację katedry. Jednocześnie poinformował na temat „wypadku jaki się przydarzył w tym roku” tj. braku wpisu w roku bieżącym stowarzyszenia „Crux” do rejestru organizacji pożytku publicznego, co skutkowało brakiem nr KRS i niemożliwością przekazywania do 27 marca br 1% na katedrę. – Wynikało to z niedoświadczenia zarządu, za co chcę serdecznie przeprosić. Tę sytuację naprawiliśmy. Wiele nam pomogli nasi przyjaciele, m.in. poseł Antoni Duda. Obecnie funkcjonujemy z powrotem w rejestrze. Liczymy, że uda nam się rzutem na taśmę zebrać kwotę podwojoną w stosunku do ubiegłego roku – powiedział M. Berman.

  W trakcie zebrania bp Andrzej Czaja nadał pięciu osobom – w uznaniu wyjątkowych zasług – tytuł honorowego członka Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej. Są to: abp Alfons Nossol, Karol Cebula, Wiesław Chmielowicz, Ryszard Wójcik i Andrzej Szendzielorz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół