• facebook
 • rss
 • Znów wyruszą na pola

  Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

  dodane 16.04.2017 00:50

  Zwyczaj wielkanocnych procesji konnych jest wciąż żywy w okolicach Olesna i Raciborza.

  W czasie drogi uczestnicy, jak i zebrani wzdłuż trasy widzowie modlą się przy przydrożnych krzyżach   W czasie drogi uczestnicy, jak i zebrani wzdłuż trasy widzowie modlą się przy przydrożnych krzyżach Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Modlitwą i wielkanocnymi pieśniami proszą Boga o błogosławieństwo dla swojej miejscowości. Zwykle są uroczyście odprowadzani przez mieszkańców i podobnie witani, gdy wracają do świątyni. Często wyjazd następuje po uroczystych nieszporach. Gdzieniegdzie objazd kończy się wyścigiem w polu i poczęstunkiem.

  W rejonie Olesna jeźdźcy spotykają się w Wielkanocną niedzielę (16 kwietnia) po południu, by razem, ze sztandarami albo i figurą Zmartwychwstałego Chrystusa wyruszyć na objazd pól.

  Tak jest w Biskupicach, Kościeliskach i Sternalicach. W Biskupicach i Kościeliskach procesje poprzedzą nieszpory o godz. 14.30. W Sternalicach wyjazd nastąpi przed godz. 13 sprzed kościoła parafialnego, stąd chcąc to zobaczyć, lepiej być tam po 12.30.

  Natomiast w Borkach Małych miejscowi, głównie kawalerowie, procesyjnie obchodzą pola pieszo, jeszcze przed rezurekcją, uprzednio zawiesiwszy nocą widowiskową konstrukcję – bramę z tysięcy wydmuszek nad jedną z ulic.

  „Krzyżocy” lub „krzyżoki” z Bieńkowic, Pietrowic Wielkich, Raciborza – Sudołu oraz Żędowic wyruszają na pola w Lany Poniedziałek (17 kwietnia).

  W Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich i w Raciborzu-Sudole procesje wyjadą o godz. 13.

  Nieco później, bo o godz. 14 procesja konna wyruszy też w Żędowicach (pow. Strzelce Op., dekanat Zawadzkie).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół