• facebook
 • rss
 • Duch Święty i my

  Karina Grytz-Jurkowska

  |

  Gość Opolski 16/2017

  dodane 20.04.2017 00:00

  – Oddawajmy życie na służbę Panu, ale w jedności. Nie po swojemu, ale razem – wołał biskup Andrzej Czaja do kapłanów.

  W homilii podczas Mszy Krzyżma, odprawionej w Wielki Czwartek w katedrze opolskiej, przypomniał o tym, jak wielkim obdarowaniem, godnością, ale i tajemnicą jest kapłaństwo. Wskazał za papieżami Franciszkiem i Benedyktem XVI, że trzeba na nowo uwierzyć w jego skuteczność i otrzymawszy tak wiele od Pana, poświęcić Mu swoje życie, nie na pół gwizdka, ale w całości. – Ale trzeba oddać to życie razem, w jedności. Apostołowie to zrozumieli i w trudnych chwilach ich jedność ratowała Kościół – mówił w nawiązaniu do Ewangelii.

  – W takim trwaniu i świadomości, że to nie oni są najważniejsi, znaleźli formułę aktualną po dziś. W dekrecie do Antiocheńczyków wskazali: „Duch Święty i my”. Dziś o to coraz trudniej, częściej słyszy się: „Ja myślę, czuję”. Nie da się dobrze pełnić tej służby w pojedynkę, ale razem, we wspólnocie. Jeśli będziemy hołdować zasadzie „ja myślę”, nie biorąc pod uwagę tego, co głosił Kościół przez wieki, to zamęt w Kościele będzie coraz większy – przestrzegał, zachęcając do rachunku sumienia i wzywania Ducha Świętego. – Zbyt wiele jest naszych dowolnych wykładni. To osłabia Kościół i skuteczność naszego posługiwania. Nie można po swojemu! Jest to dzisiaj wielkim zagrożeniem – upominał biskup.

  Podając przykład objawień prywatnych, których nie można stawiać na równi z Pismem Świętym i Magisterium Kościoła, powtórzył: – Bardzo proszę: oddawajcie swoje życie Jezusowi w jedności z kolegium apostołów, z kolegium biskupów! Na Mszy, która jest odprawiana tylko w katedrach, zgromadziło się kilkuset kapłanów, by celebrować tajemnicę ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii. Podczas liturgii poświęcono też oleje święte. Do katedry przybyli licznie diakoni, nadzwyczajni szafarze Komunii św., ministranci, członkowie parafialnych zespołów muzycznych i inni wierni.

  Po Eucharystii spotkanie z bp. Czają mieli członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza, a najsumienniejsi, wytypowani przez proboszczów, otrzymali dyplomy uznania.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół