• facebook
 • rss
 • Cierpiąca Syria: Hania i jej pięcioro rodzeństwa

  Andrzej Kerner /Caritas Internationalis

  dodane 21.04.2017 23:08

  W niedzielę w naszych kościołach zbiórka na pomoc dla ofiar wojny w Syrii. Poznajcie historię sześciorga rodzeństwa ze wschodniego Aleppo.

  Sześcioro dzieci: Mohammeda (12 lat), Hannę (10), Ibrahima (9), Dohę (6), Zakarię (5) i dziewięciomiesięcznego Yamena wolontariusze Caritas Syria znaleźli w ruinach wschodniego Aleppo w lutym br. Dzieci od dwóch miesięcy były pozostawione same sobie. Ich ojciec walczył w szeregach FSA (Armia Wolnej Syrii), a matka została aresztowana po tym, jak ich dom został zbombardowany.

  Ich krewni wcześniej uciekli do Turcji. Dzieci utrzymywały się dzięki sprzedaży złomu, który zbierali bracia. Sumy uzyskane w ten sposób wystarczały im na jeden posiłek dziennie. Same opiekowały się najmłodszym braciszkiem – Yamenem. – Najbardziej baliśmy się w nocy – mówiła Hanna Patrickowi Nicholsonowi z Caritas Internationalis. Pewnej nocy zostały okradzione z żywności przez innego z mieszkańców, mimo że broniły się przed tym – blokowały drzwi do pomieszczenia, w którym spały.

  Ekipa Caritas umieściła dzieci w jednym z sierocińców i sprawdza stan opieki nad nimi. Poinformowano policję, by przekazała informacje o dzieciach uwięzionej mamie.

  Takich sytuacji jest w samej tylko wschodniej części miasta około tysiąca – twierdzi wolontariuszka Caritas z Aleppo. Pomocy w całej Syrii potrzebują miliony ludzi – nie licząc ok. 8 milionów uchodźców z Syrii.

  W najbliższą niedzielę 23 kwietnia – Niedzielę Miłosierdzia – z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski w kościołach w Polsce odbędzie się zbiórka (do puszek) na rzecz ofiar trwającej już ponad 6 lat wojny w Syrii. Pieniądze zostaną przekazane do Syrii za pośrednictwem Caritas Polska.

  Ofiary można także wpłacać przelewem na konto Caritas Diecezji Opolskiej – Bank Pekao S.A. I O. Opole: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem: Aleppo.

  Natomiast w środę 26 kwietnia w Opolu (w auli Wydziału Teologicznego) o godz. 20 odbędzie się koncert charytatywny na rzecz dzieci z Aleppo. Wcześniej na antenie diecezjalnego Radia Doxa – debata na temat: jak pomagać Syryjczykom.

  Poniżej można obejrzeć film (w j. angielskim) o sześciorgu rodzeństwa, którymi zaopiekowała się Caritas Syria.

  The Lost Children of Aleppo
  Caritas Internationalis

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół