• facebook
 • rss
 • Zaśpiewajmy Opolskiej Madonnie

  Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

  dodane 10.05.2017 15:10

  Rozstrzygnięto konkurs na pieśń ku czci Matki Bożej Opolskiej. Najlepsze propozycje wierni usłyszą w czerwcu w katedrze.

  Zakończyła się ocena pieśni przesłanych na konkurs kompozytorski, ogłoszony przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję z okazji 800-lecia miasta Opola.

  Spośród nadesłanych utworów jury nie przyznało I miejsca. Drugie otrzymała pieśń „Matka pięknej codzienności”, do której tekst napisał opolski poeta, Walter Pyka, zaś muzykę ks. Jerzy Kowolik z Popielowa - kompozytor, dyrygent i popularyzator muzyki, zwłaszcza śląskich twórców.

  Trzecie miejsce przypadło pieśni pt. „Matko opolska”, ze słowami i melodią ułożoną przez kompozytora wielu pieśni znajdujących się w polskich śpiewnikach, Stanisława Ziemiańskiego SJ (Kraków).

  Jury przyznało też dwa wyróżnienia. Otrzymał je Kazimierz Salik, tegoroczny dyplomant Akademii Muzycznej z Katowic za „Aklamację ku czci Matki Boskiej Opolskiej” oraz Mateusz Buchwald, absolwent gliwickiego Studium Muzyki Kościelnej z Zabrza za aklamację „Błogosławiona jesteś, Dziewico”.

  W składzie jury znaleźli się specjaliści, którzy oceniali nadesłane prace pod względem muzycznym, językowym, ale też liturgicznym. Tworzyli je: s. dr Dolores Nowak PDDM, dr Kornelia Czogalik, Gabriela Czurlok, Agata Świerc, ks. dr hab. Robert Berngawiewicz, ks. dr Waldemar Klinger, ks. dr Joachim Waloszek, ks. dr Franciszek Koenig, ks. Bogdan Kicinger, Maciej Lamm.

  "Dokonanie oceny przesłanych propozycji wiązało się z szeregiem trudności. W wielu przypadkach bowiem dobremu tekstowi towarzyszyła wątpliwa melodia, innym zaś razem do chwytliwej i niebanalnej melodii dobrano wątpliwy tekst. Tymczasem dobry śpiew liturgiczny musi cechować się wysokimi walorami w obu wymiarach: literackim i muzycznym" - uzasadniają w końcowym protokole, podkreślając, że ostatecznym „probierzem” będzie zaakceptowanie danej pieśni przez wspólnotę wiernych.

  Konkurs był zorganizowany przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Muzykologię UO.

  Utwory zostaną teraz przygotowane w formie ulotki i wykonane po raz pierwszy 21 czerwca podczas głównej Mszy św. w katedrze opolskiej, w Uroczystość Matki Bożej Opolskiej.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół