• facebook
 • rss
 • Bądźcie jak Filip

  Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

  dodane 03.06.2017 15:03

  Święcenia kapłańskie w opolskiej katedrze. Do biblijnej opowieści o diakonie Filipie nawiązał bp Andrzej Czaja, by dać neoprezbiterom kilka ważnych rad na kapłańską drogę.

  - Trudno wypowiedzieć tę wielką radość, wdzięczność i nadzieję, jaka dzisiaj jest w sercach rodzin i całego Kościoła Opolskiego z tych siedmiu nowych kapłanów, którzy dziś przyjmując sakrament święceń staną się nauczycielami wiary, szafarzami świętych tajemnic i współpracownikami biskupa w kierowaniu ludem Bożym - mówił na rozpoczęcie liturgii opolski ordynariusz, który w sobotę 3 czerwca wyświęcił nowych księży.

  A witając w katedrze opolskiej rodziny neoprezbiterów, ich przyjaciół, przedstawicieli wspólnot parafialnych, z których wyszli, księży, siostry zakonne i całą rodzinę seminaryjną dodał: - Wzywam was wszystkich, by otoczyć tych, na których mam nałożyć ręce miłością i modlitwą, by zadaniu, które dziś podejmują sprostali i to w sposób budujący tych, do których będą posłani.

  W uroczystości, prócz opolskich biskupów był także gość – biskup Bp Celestin-Marie Gaoua z diecezji Sokodé (Togo).

  Obrzęd święceń rozpoczęło przedstawienie kandydatów przez ks. Andrzeja Anderwalda, rektora Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Kandydaci wezwani po imieniu, wstawali z miejsca i odpowiadali: „Jestem”.

  - Filip, gdy usłyszał Anioła Pańskiego wstał i wyszedł na pustą drogę. Może się nieraz wydawać, że coś, co sugeruje biskup jest dziwne - trzeba iść na głos Bożego posłania - tłumaczył w homilii ordynariusz. I kontynuując historię, radził: - Trzeba ciągle nasłuchiwać natchnień Ducha, nie bać się świata, nie martwić się, co mówić, trwać przed Panem, wsłuchiwać się też w drugiego człowieka z wrażliwością i nie osiadać na laurach.

  Po niej diakoni złożyli przyrzeczenia. Ostatnie, przyrzeczenie czci i posłuszeństwa biskupowi i jego następcom składali, podchodząc do opolskiego ordynariusza i wkładając swoje dłonie w jego. Kolejny obrzęd - nałożenia rąk na głowę każdego z kandydatów przez biskupa, a następnie wszystkich obecnych kapłanów, poprzedziła litania błagalna do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci leżeli krzyżem.

  Po Mszy św. bp Andrzej Czaja wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety.   Po Mszy św. bp Andrzej Czaja wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Po modlitwie święceń proboszczowie nowo wyświęconych księży pomogli im włożyć stułę i ornat. Już w szatach kapłańskich każdy neoprezbiter podchodził ponownie do księdza biskupa. Ten namaszczał im dłonie krzyżmem świętym, a następnie wręczał im dary ofiarne: chleb na patenie i wino z wodą w kielichu mszalnym oraz obdarzał pocałunkiem pokoju.

  Potem wszyscy uczestniczyli w sprawowaniu liturgii eucharystycznej.

  Kończąc ją, bp A. Czaja, dziękując rodzicom, chrzestnym i całym rodzinom neoprezbiterów, zwrócił się do zebranych prosząc o nieustanną modlitwę za nowo wyświęconych i pozostałych kapłanów oraz o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne: - Są duże braki - tymi siedmioma neoprezbiterami mam zastąpić 13, którzy z różnych przyczyn nie będzie w czynnej służbie w naszej diecezji. Jesteśmy w sytuacji dość trudnej, bo w najbliższych latach będzie tak, że gdzieś na plebanii tego księdza zabraknie. Modlić się trzeba więc więcej i więcej… bo trzeba ich nie tylko dla naszej diecezji, ale także dla Kościoła powszechnego- dodał patrząc na gościa z Afryki.

  Po zakończonej Mszy św. ordynariusz wręczył nowo wyświęconym księżom ich pierwsze dekrety wikariuszowskie, które będą obowiązywały od 24 sierpnia:

  Ks. Damian Cholewa będzie wikariuszem w parafii Bożego Ciała w Oleśnie.

  Ks. Tomasz Daniła trafi do parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku.

  Ks. Wojciech Kuzyszyn został mianowany wikariuszem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.

  Ks. Paweł Lisoń od sierpnia trafi do parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich.

  Ks. Dawid Sichma otrzymał dekret do parafii bł. Czesława w Opolu.

  Ks. Damian Sładek posłany do parafii św. Jana Chrzciciela w Ozimku.

  Ks. Patryk Wramba zostanie wikariuszem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.

  Więcej o neoprezbiterach tutaj.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół