• facebook
 • rss
 • Póki nie jest za późno

  AK

  dodane 13.06.2017 20:48

  Młodzi potrafią interesująco opowiadać o historii.

  Dzisiaj (13 czerwca) ogłoszono wyniki organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt. Póki nie jest za późno.

  To IX edycja konkursu. Wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników – zgłoszono 63 projekty, w które łącznie zaangażowanych było 239 osób.

  - Ideą konkursu jest rozbudzenie zainteresowania miejscami pamięci, obiektami i znakami, ich współczesnym stanem i historią. Także takich miejsc, które jeszcze tkwią w niepamięci. Projekty zgłaszane do konkursu dotyczą wojen i konfliktów XX wieku – powiedziała Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor CMJW otwierając uroczystość wręczenia nagród.

  I miejsce zdobyło dwóch uczniów szkoły podstawowej w Spytkowicach na Podhalu – Bartłomiej Duda i Dawid Pulit. Nagrali oni film o nieznanym szerzej fragmencie kampanii wrześniowej w czasie II wojny światowej – bitwie pod Jordanowem. Chłopcy dotarli do wielu źródeł i do mieszkańców, którzy przeżywali tę batalię, pomagali polskiemu wojsku.- Nasz film jest próbą powiedzenia tym mieszkańcom „dziękuję”, bo tak naprawdę nikt tego jeszcze nie zrobił – mówi Dawid Pulit.

  Duża delegacja przyjechała ze szkoły w Radziszewie (woj. zachodniopomorskie).

  - Praca zgłoszona na konkurs jest częścią szerszego projektu, który realizujemy od września w związku z 10-leciem nadania naszej szkole imienia Małych Zesłańców Sybiru. To imię zobowiązuje. Staramy się, żeby pamięć o zesłanych na Sybir była w dzieciach zakorzeniona. Inicjujemy różne spotkania z Sybirakami, organizujemy imprezy popularyzujące tę tematykę jak np. bieg rodzinny „Syberiada”. Nawet dzieci 5-6 –letnie poznają ludzi, którzy przeszli zesłanie - mówi Beata Wójcik, dyrektor tamtejszej szkoły podstawowej.

  Długą drogę do Opola przebyli nie tylko laureaci konkursu, ale także delegacja szkoły, członkowie rodzin laureatów (rodzice, dziadkowie) oraz główny bohater nagrodzonego projektu – Antoni Rak, który jako trzyletnie dziecko był zesłany na Syberię.

  Wyniki konkursu podajemy na następnej stronie

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół