• facebook
 • rss
 • Ikonopisarze dla Syryjczyków

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 18.06.2017 11:01

  Hubert Kampa, prowadzący pracownię ikon w Dąbrówce Łubniańskiej, najpierw wziął udział w akcji „Ikona dla Syrii”, a teraz wraz z fundacją „In Blessed Art” przygotowuje warsztaty ikonograficzne. Ich tematem będzie częstochowska ikona Matki Bożej.

  Co łączy oba wydarzenia? Ikony, które powstają, trafiają na aukcję, a dochód zostaje przekazany Syryjczykom.

  - Uważam, że powinniśmy pomagać syryjskim chrześcijanom tak, jak to jest możliwe, m.in. przez zbiórki pieniędzy - tłumaczy pan Hubert.

  W ramach akcji „Ikona dla Syrii” pracownia „Hermeneia” zaprosiła ikonopisarzy do przygotowania kopii ikony Matki Bożej Kazańskiej, a następnie zorganizowała w Niepokalanowie ich wystawę i aukcję. W ramach akcji powstało 16 ikon; 15 z nich zostało zlicytowanych.

  Ostatnia kopia, która powstała w pracowni Huberta Kampy, decyzją organizatorów zostanie podarowana Myrnie Nazzour, syryjskiej mistyczce, która modliła się za piszących ikony.

  - To dla mnie bardzo ważne, że ikony mogą nieść wsparcie ludziom w trudnych dla nich czasach - przyznaje ikonopisarz, który wykorzystał serwisy społecznościowe, by do pisania ikony włączyć wszystkich chętnych.

  - Z kolejnych etapów powstawania kopii nagrane zostały filmiki, które były zaproszeniem do wspólnej modlitwy ikoną dla Syrii - wyjaśnia H. Kampa.

  Wszystkie filmy można zobaczyć na kanale youtube - TUTAJ.

  Ikona dla Syrii - cz.6
  In Blessed Art

  Ikonopisarz, zainspirowany akcją Pracowni Ikon „Hermeneia”, obecnie wraz z Fundacją „In Blessed Art” przygotowuje Warsztaty Ikonograficzne z Częstochowską Ikoną Matki Bożej z okazji 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

  Warsztaty odbędą się od 20 do 30 lipca u stóp Jasnej Góry w Domu św. Kaspra w Częstochowie i również zakończą się licytacją na rzecz Kościoła w Syrii. Mogą w nich wziąć udział zarówno osoby, które chcą napisać pierwszą ikonę, jak i zaawansowani ikonopisarze.

  - Przygotowaliśmy cztery poziomy warsztatów, które będą prowadzone w formie rekolekcji - wyjaśnia Hubert Kampa.

  Pierwszy poziom przeznaczony jest dla osób początkujących. Drugi - dla tych, którzy chcą poznać technikę złocenia na tradycyjny bolus oraz poleru złota i zdobienia puncami. Trzeci - to nauka starej techniki tzw. enkaustyki, w której zamiast tempery stosowany jest wosk.

  Ostatni poziom to warsztaty „Eleos” dla osób pracujących jako ikonografowie i tworzących tradycyjne ikony oraz ich współczesne interpretacje.

  Szczegóły na stronie fundacji „In Blessed Art.” - TUTAJ.

  Zapisy trwają do 24 czerwca br. Liczba miejsc ograniczona.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół