• facebook
 • rss
 • Maryja przypomina, byśmy nie zmarnowali zwycięstwa Jezusa

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 14.08.2017 13:44

  Bp Andrzej Czaja przewodniczył uroczystym obchodom w 30. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Raciborskiej.

  Biskup opolski przewodniczył Mszy św. i dokonał aktu oddania Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości odbyły się wieczorem w niedzielę 13 sierpnia przy ołtarzu polowym, ustawionym tuż za kościołem Matki Bożej.

  Eucharystię koncelebrowali duszpasterze raciborskich parafii na czele z ks. Adrianem Bombelkiem - dziekanem dekanatu raciborskiego oraz ks. Henrykiem Jaroniem - proboszczem parafii Matki Bożej.

  Ks. Bombelek, witając bp. Andrzeja Czaję w sanktuarium Matki Bożej Raciborskiej, przypomniał, że jest to miejsce, które od 1432 roku słynie łaskami. Wtedy - jak podaje legenda - rycerz Szczepan został cudownie uratowany przez wstawiennictwo Matki Bożej. Ks. Bombelek przypomniał, że w tym miejscu - jak podają podania ustne - modlił się sam król Jan III Sobieski.

  Starania o pierwszą koronację wizerunku Matki Bożej czynił ks. proboszcz Carl Ulitzka. Odbyła się ona 28 sierpnia 1932 roku pod przewodnictwem kard. Adolfa Bertrama. W uroczystości, jak podkreślił ks. Adrian Bombelek, wzięło udział 50 tysięcy wiernych. Nałożone wówczas korony zaginęły w czas II wojny światowej.

  30 maja 1954 roku nastąpiła pierwsza rekoronacja, której dokonał ks. proboszcz Alojzy Spyrka. Jednak w grudniu 1985 roku korony znów zostały skradzione. Staraniem ówczesnego proboszcza o. Adama Krawca w 1987 roku nowe korony poświęcił w Częstochowie św. Jan Paweł II. Druga rekoronacja odbyła się 16 sierpnia 1987 roku. Przewodniczył jej biskup opolski Alfons Nossol.

  Uroczystości odbyły się przy ołtarzu polowym   Uroczystości odbyły się przy ołtarzu polowym Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  - W tę 30. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Opolskiej chcę prosić szczególnie o łaskę wiernego trwania przy wierze ojców tego miasta i tej części diecezji opolskiej - mówił bp Andrzej Czaja u początku Eucharystii.

  - W dzisiejszym świecie jest wiele relatywizmu, subiektywizmu, nieraz niewiele znaczy dla wierzącego autorytet pasterza. Bywa, że wierny czy kapłan nie da sobie nic powiedzieć i wtedy rozwija się taka wiara po swojemu, nieoparta na wierze apostołów. To też dotknęło tego miasta. Byłem tego świadkiem. Z polecenia abp Nossola tu przyjeżdżałem, próbowaliśmy przywracać zdrowie tej wspólnocie (przyp. red. chodzi o dawną raciborską wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym, która odłączyła się od Kościoła katolickiego). Nie udało się. Chcę tutaj szczególnie też polecać tych wszystkich, którzy dali się uwieść i poszli trochę tak na opłotki Kościoła katolickiego. Prośmy wszyscy o powrót do pełnej jedności ich i ich rodzin z Kościołem katolickim - mówił biskup opolski.

  - Prośmy Matkę Najświętszą, by wyjednała naszemu miastu, Raciborzowi łaskę wiernego trwania w wierze apostolskiej, w wierze ojców naszych - podkreślał biskup opolski.

  Bp Czaja prosił tez o modlitwę za tych, których w ostatnim czasie dotknęły kataklizmy, i za tych, którzy zgłosili się do seminarium duchownego i klasztorów. Prosił o modlitwę o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, o modlitwę za młodych ludzi, aby czuli wartość sakramentu małżeństwa, a także o modlitwę o świętość małżonków. - Dziś szczególnie modlimy się też za naszego drogiego abp. Alfonsa Nossola w potrójny jubileusz: 85 lat życia, 60 lat posługiwania kapłańskiego, 40 lat posługi biskupiej - przypominał ordynariusz.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół