• facebook
 • rss
 • Abyście się coraz bardziej doskonalili

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 03.09.2017 11:33

  Powakacyjny diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie był okazją do spotkania, modlitwy i świadectw z letnich rekolekcji.

  Spotkanie członków gałęzi młodzieżowej i rodzinnej ruchu odbyło się w sobotę 2 września w parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu. O 15.00 Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Czaja.

  Biskup opolski przypomniał słowa św. Pawła: „Zachęcam was, abyście się coraz bardziej doskonalili”.

  - Doskonałość chrześcijańska to po prostu świętość. Każdy z nas jest powołany do świętości. Jest to powszechne powołanie wszystkich chrześcijan - mówił bp Czaja. Tłumaczył, że doskonalenie się nie jest jedynie dla wybrańców czy tylko dla dla prymusów chrześcijaństwa.

  - Bóg oczekuje od każdego chrześcijanina wielkiego zaangażowania w kształtowanie świętości, świętego życia - podkreślał. Przestrzegał też przed nadmiernym ludzkim aktywizmem, który nazwał zagrożeniem dla życia duchowego. Zachęcał natomiast do większego zdania się na Bożą łaskę.

  - Nie da się rozwinąć wielkiego potencjału łaski, która jest nam dana, bez otwarcia na działanie Ducha Świętego - mówił biskup opolski.

  Członkowie ruchu na ręce bp. Andrzeja Czai składali deklaracje przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka   Członkowie ruchu na ręce bp. Andrzeja Czai składali deklaracje przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  Tą Mszą św. i agapą Dzień Wspólnoty zakończył. A rozpoczął się o 11.00 rozśpiewaniem pod niebem, w zaufaniu do Bożej Opatrzności, że padać nie będzie. I nie padało.

  W południe ks. Leszek Rygucki, diecezjalny moderator ruchu, oraz Anna i Janusz Zarembowie, para diecezjalna Domowego Kościoła, poprowadzili tzw. „Godzinę świadectw”. Był to czas, by oazowicze podzielili się tym - co jak podkreślał ks. L. Rygucki - Pan Bóg zdziałał w ich sercach podczas rekolekcji.

  W wakacje odbyły się dwa turnusy Oazy Dzieci Bożych. Młodzież gimnazjalna, ale i też trochę starsza pojechała na Oazę Nowej Drogi do Ochotnicy Dolnej.

  W tych rekolekcjach, które poprowadził ks. Łukasz Michalik, wzięło udział 41 osób, którym towarzyszyło 12 animatorów. Wszyscy wspólnie zaśpiewali a capella Psalm126, który stał ich piosenką rekolekcyjną.

  - Bardzo nie chciało mi się jechać na te rekolekcje. Tak się dzieje, że jak chce się zrobić coś dobrego, to przychodzą wątpliwości - opowiadała Magda z Kędzierzyna-Koźla. Mówiła, że podczas rekolekcji jednym z poruszających dla niej momentów było nabożeństwo kobiety cierpiącej na krwotok.

  - Ona została uzdrowiona, bo z wiarą dotknęła szaty Jezusa. U nas w kaplicy podczas nabożeństwa leżała szata liturgiczna, do której mogliśmy podejść i symbolicznie dotknąć jej jako szaty Jezusa. Wtedy można było zobaczyć swoje problemy, przemyśleć je i rozwiązać je z Panem Bogiem - opowiadała.

  W wakacje odbyły się też trzy turnusy I stopnia Oazy Nowego Życia, a także II stopień w Brynicy i III stopień w Krakowie.

  - Wspominam Boże Narodzenie, które razem przeżywaliśmy. Kiedy składaliśmy sobie życzenia, ksiądz zabronił nam życzyć sobie wzajemnie „zdrowia, szczęścia, pomyślności” - mówi Natalka, która uczestniczyła w Oazie Nowego Życia w Ochotnicy Dolnej.

  Opowiada, że dzięki temu musieli się wysilić, składając życzenia, sięgając do tego, co już o każdej z osób zdążyli się dowiedzieć. - Ważnym wydarzeniem była też ewangelizacja, kiedy szliśmy do ludzi podzielić się z nimi tym, co czujemy w środku - dzieliła się Natalka.

  Okazuje się, że dla Wiktorii udział w rekolekcjach, który wybrała zamiast wyjazdu do Bułgarii z paczką przyjaciół, przyniósł wiele wątpliwości.

  - Myślałam, że zrezygnuję z rekolekcji, wrócę do domu i odzyskam choć trochę wakacji - opowiada. Na rekolekcjach została do końca i wróciła z przekonaniem, że poprzez swoje powołanie chce służyć Panu Bogu, że choć marzyła o czymś, co nadal wydaje jej się piękne: mąż, dzieci, dom, to jest w stanie poświęcić to dla czegoś cenniejszego, idąc do zakonu.

  - Myślałam o tym wcześniej, ale na tych rekolekcjach zrozumiałam , że to jest realne. Przecież Bóg nie powołuje uzdolnionych, ale uzdalnia powołanych - mówiła z radością.

  Uczestnicy Oazy Nowej Drogi zaśpiewali Psalm 126   Uczestnicy Oazy Nowej Drogi zaśpiewali Psalm 126 Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  Po młodzieży, głos oddano małżonkom z Domowego Kościoła. W tym roku obyło się kilka krótszych sesji rekolekcyjnych, m.in. biblijna i ewangelizacyjna. Odbyły się rekolekcje III stopnia w Rzymie, które poprowadził ks. Norbert Panusz, a także oazy I i II stopnia.

  Dla młodzieży oazowej Dzień Wspólnoty rozpoczął się już w piątek. Zadomowili się w salkach parafialnych, wieczorem uczestniczyli w parafialnej Mszy św., przeżywali Namiot Spotkania, a także adorację Najświętszego Sakramentu, która prowadziła ich ku doświadczeniu miłości Pana Boga.

  - To była dla młodych okazja, by spotkać się ze sobą po wakacjach, by zobaczyć jak ich już jest dużo - mówi ks. Mateusz Mytnik.

  Na spotkanie przyjechało około 80 młodych oazowiczów m.in. Opola, Krapkowic, Kędzierzyna-Koźla, Kietrza, Prudnika, Nysy, Strzelec Opolskich i Otmuchowa, a także małżonkowie z rejonów: Opole, Prudnik-Nysa, Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie, Wołczyn-Kluczbork.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół