• facebook
 • rss
 • 2300 kilometrów i 1000 zdjęć

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 19.09.2017 00:15

  "Harcerstwo - jak wygląda latem?" to tytuł wystawy zdjęć prezentowanej od 18 września w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

  38 fotografii, wybranych z ponad tysiąca zdjęć, ukazuje od środka letnie obozy harcerskie. Zdjęcia wykonał Jan Mika z Opolskiego Hufca ZHR im. Szarych Szeregów oraz jego koledzy Stanisław Sikorski i Mirosław Zawadzki.

  - Wystawa jest jednym z zadań mojej próby na stopień harcerski. By zrobić te zdjęcia, odwiedziłem podczas wakacji obozy różnych środowisk harcerskich, głównie krakowskich, łódzkich i pomorskich, ale także ze Śląska. Najpierw z dwoma harcerzami wyruszyłem na pierwszy tygodniowy „turnus” po Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Przemieszczaliśmy się pociągami, autobusami, stopem i pieszo - opowiada Jan Mika. - Po kilku dniach od powrotu wyruszyliśmy na Kaszuby, gdzie odwiedzaliśmy obozy chorągwi pomorskiej i łódzkiej - dopowiada. W ten sposób młodzi harcerze przemierzyli podczas wakacji blisko 2300 kilometrów i przygotowali obszerną dokumentację fotograficzną.

  - Jednym z moich celów było ukazanie na zdjęciach, jak wyglądają obozy innych środowisk harcerskich, by móc je zaprezentować w naszym opolskim środowisku ZHR. Ale też chciałem wyłapać coś ładnego i zatrzymać to w kadrze, dlatego wystawa ma charakter reportersko-artystyczny - podkreśla Jan Mika.

  Jan Mika   Jan Mika Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  Na prezentowanych fotografiach nie tylko można zobaczyć, jak wyglądają obozowiska budowane w lesie przez harcerzy, ale można także zaczerpnąć klimatu wieczornych spotkań przy ognisku czy rozgwieżdżonego nocnego nieba ponad głowami.

  - Są tu m.in. zdjęcia z Suszka, gdzie zginęły dwie harcerki. To fotografie sprzed tragedii, ale ze względu na pamięć o tym, co się tam wydarzyło, oznaczone zostały czarną wstążką - zaznacza Jan Mika.

  Pytany o początki fotograficznej pasji, przyznaje, że pierwszy aparat wpadł mu w ręce 8 lat temu, po I Komunii św. Był to aparat cyfrowy, zatem zdjęcia można było robić do woli. Początkowo, bawiąc się zdjęciami, w kadrze łapał przede wszystkim przyrodę, która go otaczała.

  Wystawa „Harcerstwo - jak wygląda latem?” będzie prezentowana w MBP w Opolu do 25 września.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół