• facebook
 • rss
 • Ligoń jedzie do Zabrza, Opola i Trzebnicy

  ks. Sebastian Kreczmański

  dodane 20.09.2017 22:22

  Prezydent Zabrza, dyrektor Szkół Katolickich w Opolu oraz Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy zostali laureatami XLIV nagrody im. J. Ligonia.

  Z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca Nagrodę im. Juliusza Ligonia odebrali prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Szkół Katolickich w Opolu Maria Dragon oraz ks. Jerzy Olszówka, kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. W tym roku nagroda została wręczona po raz 44.

  Za zaangażowanie i inspirujący wkład w rozwój samorządności lokalnej oraz za ideę i konsekwentne pielęgnowanie zainicjowanego przed 10 laty dzieła Metropolitalnego Święta Rodziny została wyróżniona nagrodą Małgorzata Mańka-Szulik.

  Za pracę na rzecz rozwoju szkolnictwa katolickiego na Śląsku Opolskim oraz troskę o integralne wychowanie młodego pokolenia w oparciu o wartości chrześcijańskie i etos patriotyzmu nagroda przypadła w udziale Marii Dragon.

  Międzynarodowe sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy zostało natomiast wyróżnione w roku 750. rocznicy kanonizacji świętej Jadwigi - za wytrwałość, w trosce o ciągłość i rozwój kultu świętej księżnej, integrującego katolików Dolnego i Górnego Śląska w duchu przywiązania do historii i tradycji.

  - Kiedy zastanawiamy się nad słowem „civitas”, to wiemy, że jest bardzo pojemne. To słowo ma wiele znaczeń: społeczeństwo, państwo, miasto. I można powiedzieć - syntetycznie rzec ujmując - że laureaci są w służbie civitas i szkoły, i miasta, i państwa, i społeczności. I za tę codzienną służbę bardzo serdecznie dziękujemy - mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc po wręczeniu nagród.

  - Jak słyszeliśmy, ta służba jest nieraz bardzo skomplikowana i pozwala nam odkrywać drogi Bożej Opatrzności, która interweniuje i działa - dodał hierarcha.

  Abp Skworc zakończył przemówienie stwierdzeniem, że „dzięki takim osobom, jak dzisiejsi laureaci możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość, nie obawiając się o losy civitas”.

  Nagroda im. Juliusza Ligonia jest przyznawana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od 1963 r. Uhonorowane są nią osoby i instytucje, które promują wartości patriotyczne i chrześcijańskie, przez co wniosły znaczący wkład w duchowy i cywilizacyjny rozwój Śląska. Dotychczas nagrodę otrzymali m.in. abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar, prof. Jan Miodek, zespół „Śląsk”, Franciszek Pieczka i Henryk Jan Botor.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół