• facebook
 • rss
 • Idźcie i głoście z Maryją

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 23.09.2017 23:11

  Bp Rudolf Pierskała zachęcał marianki, by podjęły peregrynację do Jezusa obecnego w drugim człowieku.

  Na Górze św. Anny od 22 do 24 września trwa pierwszy turnus diecezjalnej pielgrzymki Dzieci Maryi. Uczestniczy w niej 775 dziewcząt z 63 parafii. Choć ze względu na deszczową pogodę modlitwy zaplanowane na dworze, odbywają się w Domu Pielgrzyma, pogoda ducha Dzieciom Maryi i ich opiekunom dopisuje.

  W sobotę w południe marianki po brzegi wypełniły bazylikę św. Anny. Tu uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Rudolf Pierskała.

  - Patrząc na was, widzimy, że Kościół jest młody, radosny, i że młodzi ludzie kochają Pana Boga, kochają Maryję - mówił o. Jonasz Pyka, gwardian franciszkański, witając Dzieci Maryi u św. Anny. - Każda z was chyba wie, jak wygląda św. Anna nauczająca. Siedzi lub stoi, a u jej stóp siedzi Maryja i słucha, co ma do powiedzenia jej mama. Kochane marianki, oby ten czas, który spędzacie na Górze św. Anny, był takim czasem wsłuchiwania się w to, co św. Anna będzie wam mówiła - zachęcał o. Jonasz.

  - Hasłem pielgrzymki są słowa „Idźcie i głoście z Maryją”. A więc ruch. Nie można zostać w miejscu. Maryja 150 kilometrów przeszła, by odwiedzić Elżbietę - mówił w homilii bp Rudolf Pierskała. Podkreślał, że człowiek wierzący to ten, który jest w ruchu, który jest w drodze.

  - Nie chodzi tylko o ruch zewnętrzny, ale też o ruch duchowy. Łatwiej jest pielgrzymować, zmieniać miejsce, pokonywać odległości, ale znacznie trudniej jest duchowo się nawracać, wzrastać, nabywać cnoty, zdobywać wiarę, budować wzajemne relacje, rozwijać miłość. To też jest ruch - mówił.

  Bp Rudolf Pierskała zachęcał do naśladowania Maryi w jej pójściu w odwiedziny do Elżbiety   Bp Rudolf Pierskała zachęcał do naśladowania Maryi w jej pójściu w odwiedziny do Elżbiety Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  Opisując spotkanie Maryi i Elżbiety, bp Rudolf Pierskała zachęcał marianki, by odwiedzały swoich bliskich, przyjaciół i sąsiadów, również tych znanych tylko z widzenia. - To nasze zadanie: mamy się zainteresować tymi, którzy są obok nas. Nawiedzenie drugiego człowieka nazwałbym peregrynacją z Maryją do Jezusa, który jest obecny w drugim człowieku. Hasło „Idźcie i głoście” musi być przeniesione do życia - przekonywał.

  Po błogosławieństwie bp Pierskała wręczył 47 dziewczętom dyplomy wyróżniające za ich zaangażowanie we wspólnotę mariańską w swoich parafiach.

  Nad przebiegiem spotkania na Górze św. Anny czuwają: ks. Mariusz Sobek, ks. Tomasz Gruca, s. Bogumiła i s. Estera, która zapewnia opiekę medyczną. Poszczególne modlitwy i pogodne wieczory prowadzą wyznaczone wcześniej parafialne wspólnoty Dzieci Maryi, m.in. z Kamienia Śląskiego (przedstawienie), z Jemielnicy (Różaniec), z Krapkowic-Otmętu - Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

  Różaniec w auli Domu Pielgrzyma   Różaniec w auli Domu Pielgrzyma Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  Drugi turnus pielgrzymki, do udziału w którym już zapisanych jest około 300 marianek, odbędzie się od 6 do 8 października.

  W najbliższych planach diecezjalnego duszpasterstwa Dzieci Maryi jest spotkanie duszpasterzy i opiekunów parafialnych wspólnot marianek, które odbędzie się w sobotę 18 listopada w parafii św. Floriana w Zawadzie.

  Od 24 do 26 listopada w Sidzinie zostanie zorganizowany I etap kursu animatorskiego.

  Natomiast tradycyjny adwentowy dzień skupienia odbędzie się Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w sobotę 16 grudnia br., a wielkopostny dzień skupienia - w Nysie w sobotę 10 marca 2018 r.

  Więcej o pielgrzymce w „Gościu Opolskim” nr 39 w niedzielę 1 października br.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół