• facebook
 • rss
 • Cmentarze świadczą o historii

  Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

  dodane 25.09.2017 15:27

  Nie umiera całkiem, kto trwa w pamięci żywych, a przywróceniu jej ludziom, którzy spoczywają na starym opolskim cmentarzu, poświęcona jest środowa prelekcja.

  Na spotkanie z autorami książki pt. „Życie i śmierć w Opolu. Stary Cmentarz Miejski 1813–1963. Opowieści wokół starego miejskiego cmentarza przy ulicy Wrocławskiej” zaprasza Centralna Biblioteka im. Josepha von Eichendorffa w Opolu, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce i DFK Opole Centrum. Odbędzie się ono w środę 27 września o godz. 16:00 w Centralnej Bibliotece (przy ul. Szpitalnej 7A). Wstęp wolny.

  Autorzy publikacji - dr Joanna Filipczyk (historyk sztuki) i dr Gerhard Schiller (historyk) są także współautorami portalu cmentarzopole.pl, przedstawiającego tę nekropolię.

  Zarówno książka, jak i portal powstały w ramach projektu pt. „Ocalmy od zapomnienia cmentarz przy ulicy Wrocławskiej w Opolu”, który został złożony do Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 na wniosek TSKN. Efekt został zaprezentowany po raz pierwszy wiosną tego roku.

  - Niniejsza książka ma być hołdem dla ludzi, którzy znaleźli miejsce wiecznego spoczynku na starym „cmentarzu odrzańskim”. Obok historii nekropolii i tekstów prezentujących życie obyczajowe związane ze śmiercią, pogrzebem i żałobą w niemieckim Oppeln i polskim Opolu w XIX i XX wieku, zamieszczamy wybór biogramów opolan i osób związanych z miastem. Nekropolia przy ul. Wrocławskiej to ponad dwieście lat historii naszego miasta. Wierzymy, że tą publikacją można przywrócić choć część zbiorowej pamięci i zwrócić uwagę opolan na szczególną wartość tego niezwykłego miejsca - tłumaczą autorzy.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół