• facebook
 • rss
 • Zbliża się jubileusz Stacji Opieki Caritas

  k

  dodane 03.10.2017 11:13

  Za tydzień, 10 października, minie 25 lat od otwarcia pierwszej stacji.

  Pierwszą stację otwarto w Dobrzeniu Wielkim 10 października 1992 r. Potem powstawały w niemal każdej gminie na terenie diecezji opolskiej. Był to projekt pionierski i szeroko zakrojony.

  - Najgęstsza w Polsce sieć kościelnych placówek pielęgniarskiej opieki domowej pod nazwą Stacje Opieki Caritas działa na terenie naszej diecezji już od 25 lat. Ich powstanie było możliwe dzięki pomocy rządu Niemiec dla ludności pochodzenia niemieckiego mieszkającej na Śląsku Opolskim w ramach programu pod nazwą „Hilfe zum bleiben” „Pomoc dla pozostania”. Stacje Opieki Caritas – zgodnie z postulatem biskupa opolskiego Alfonsa Nossola oraz jego następcy Andrzeja Czai – obejmują opieką wszystkich bez wyjątku mieszkańców diecezji, to jest ludność niemiecką i jej polskich sąsiadów. Warto zauważyć, że projekt opolski spełnił rolę modelu dla programu Stacji Opieki Caritas w Polsce – podkreśla ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

  Aktualnie na terenie diecezji opolskiej działają 54 Stacje Opieki, w których pracuje 150 pielęgniarek. Opiekują się one 13 tysiącami pacjentów rocznie, odwiedzając ich w domach w sumie 300 tysięcy razy w ciągu roku. Wyposażenie wszystkich stacji jest darem rządu niemieckiego, natomiast ich bieżąca działalność finansowana jest przez władze samorządowe oraz Opolski i Śląski Narodowy Fundusz Zdrowia.

  Uroczystość jubileuszu 25-lecia Stacji Opieki Caritas odbędzie się 10 października w Zespole Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Sebastianeum Silesiacum” w Kamieniu Śl. Świętowanie jubileuszu z udziałem wielu znakomitych gości rozpocznie się o godz. 10 Mszą św., która zostanie odprawiona w kaplicy „Sebastianeum Silesiacum”.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół