• facebook
 • rss
 • Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności

  Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

  dodane 10.10.2017 14:07

  - Możemy zobaczyć twarze ludzi, którzy dla naszej niepodległości zrobili bardzo dużo - mówił Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

  Uhonorowani zostali: Bogusław Bardon, Zbigniew Bereszyński, Włodzimierz Gajda, Janusz Jakubów, Janusz Kajdzik, Wojciech Podhajecki, Artur Prętki, Tadeusz Ryśnik, Janusz Sanocki, Ireneusz Sołek, Marek Stelmach, Antoni Szota, Andrzej Tomczyk oraz Krystyna Ziobrowska, nieobecna na uroczystości.

  - Możemy zobaczyć twarze ludzi, którzy dla naszej niepodległości zrobili bardzo dużo. Swoją walkę prowadzili nie dla odznaczeń, nie dla przywilejów - mówił dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który wręczył odznaczenia w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

  - Dziękujemy wam za to, co zrobiliście. Pamiętamy o tym, co zrobiliście - podkreślał Krzysztof Szwagrzyk. Prosił, by odznaczeni opowiadali młodemu pokoleniu o tym, jak wyglądała ich walka o wolny kraj. - Jeśli tego nie będziemy robić, to miejsce prawdziwych bohaterów zajmą ci, którzy na to nie zasłużyli - podkreślał.

  Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności odbyła się 10 października w Sali im. Lecha Kaczyńskiego w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, a uświetnił ją występ chóru i zespołu muzycznego z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu pod kierunkiem Damiana Kaźmierczaka. Młodzież rewelacyjnie wykonała polskie utwory mówiące o wolności.

  Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności   Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

  - Krzyż Wolności i Solidarności nawiązuje do wzoru Krzyża Niepodległości. Uważam, że to odznaczenie bardzo zaszczytne, nobilitujące każdego, kto je otrzymuje - mówił w imieniu odznaczonych Zbigniew Bereszyński. Nawiązując do słów Jana Pawła II, przypominał, że solidarność to jeden i drugi, a nie jeden przeciw drugiemu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół