• facebook
 • rss
 • Człowieczeństwo jest wielkie

  ak

  dodane 04.01.2018 13:53

  Oryginalny wieczór kolędowy. Ksiądz-tenor w miejskiej bibliotece.

  – Im bardziej jesteśmy ludźmi, im bardziej troszczymy się o człowieczeństwo w nas – bo można być człowiekiem nieludzkim, człowiekiem o twardym sercu - tym bardziej idziemy do Boga. Bo Bóg, wybierając człowieczeństwo, stając się człowiekiem, to nam pokazuje: że człowieczeństwo jest święte, że człowieczeństwo jest niezwykłe. Człowieczeństwo jest wielkie. My jesteśmy wielcy. Wydaje mi się, że to jest szalenie piękna perspektywa – żeby tak umieć spojrzeć. Ona zmienia tak wiele. Bóg wybrał człowieczeństwo i my powinniśmy człowieczeństwo wybierać. Możemy być dumni i szczęśliwi, że jesteśmy ludźmi. Nie bogami, nie ze złota, nie nieśmiertelni, nie tacy, że nie można nas zranić, nie odciągnięci od rzeczywistości, żyjący w jakimś idealnym świecie boskim, doskonałym. Możemy być ludźmi, piękna sprawa – mówił ks. Łukasz Libowski, nawiązując do słów czeskiego filozofa i teologa ks. Tomáša Halíka podczas wieczoru „Kolędowanie w bibliotece”, które odbyło się 3 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

  Ks. Libowski był wikariuszem w kędzierzyńskiej parafii św. Mikołaja, a obecnie jest na studiach doktoranckich z filozofii na KUL w Lublinie. Podczas pracy w Kędzierzynie-Koźlu odkrył w sobie pasję i talent do śpiewu solowego.

  Jego pierwszą nauczycielką wokalistyki była Izabela Migocz, absolwentka i doktor Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie dyrektor MBP w Kędzierzynie-Koźlu. Także w Lublinie ks. Libowski nadal bierze lekcje śpiewu. Stąd zrodził się pomysł „Kolędowania w bibliotece”, podczas którego ksiądz-tenor wykonał kilka pieśni religijnych i kolęd różnych narodów, większość w duecie ze swoją nauczycielką śpiewu. Akompaniował im na skrzypcach Krystian Migocz.

  W sali spotkań biblioteki zabrakło miejsc – przyszło około stu osób, które chciały posłuchać i wspólnie pośpiewać kolędy z tak oryginalnym duetem.

  W przerwach między śpiewem kolęd ks. Łukasz Libowski opowiadał o historii poszczególnych kolęd i ich znaczeniu, o właściwym rozumieniu ewangelicznych tekstów o narodzeniu Jezusa (ewangelia wg św. Łukasza) i Wcieleniu Słowa (ewangelia wg św. Jana).

  - Cieszę się, że jest w nas potrzeba kolędowania i przekazywania żywego słowa w kolędzie. To jest niesamowite. Utrwalamy kulturę i dziedzictwo narodowe, a jednocześnie możemy się tym śpiewaniem radować – powiedziała Izabela Migocz, podsumowując półtoragodzinne spotkanie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół