• facebook
 • rss
 • Kto ma się miłować wzajemnie, jeśli nie chrześcijanie?

  k

  dodane 13.01.2018 21:06

  Spotkanie środowisk twórczych z bp. Andrzejem Czają.

  Tradycyjnie ostatnim spotkaniem bożonarodzeniowo-noworocznym różnych środowisk z biskupem opolskim jest spotkanie z artystami, architektami, aktorami, muzykami, literatami, dziennikarzami i animatorami kultury.

  13 stycznia wieczorem w Muzeum Diecezjalnym kilkadziesiąt osób zaproszonych przez duszpasterza środowisk twórczych i dyrektora muzeum ks. Piotra Pawła Maniurkę najpierw wysłuchało koncertu kolęd w wykonaniu uczniów i absolwentów PSM II stopnia w Opolu oraz Izabeli Migocz. Potem noworoczne życzenia twórcom składali: Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, Magdalena Matyjaszek, szefowa Wydziału Kultury w opolskim ratuszu, Hubert Kołodziej, szef Komisji Kultury, Nauki i Oświaty w sejmiku oraz Ryszard Wilczyński, poseł na Sejm RP.

  Na koniec refleksję nad opisem wędrówki Mędrców za gwiazdą do Betlejem przeprowadził oraz życzenia złożył bp Andrzej Czaja.

  - Dom jest tam, gdzie jest miłość między ludźmi. My dziś mamy nie tylko dostatnio, my mamy bogato. A nie zawsze mamy dom. Coś niedobrego się dzieje też z tym domem, który nazywamy ojczyzną. Ale to nie ta ojczyzna stała się zła. To myśmy się pogubili. Musimy dać z siebie więcej, żeby się miłować wzajemnie. Kto ma w naszym domu, w naszej ojczyźnie to dzieło podjąć, jak nie chrześcijanie?! My, którzy jesteśmy przez Jezusa zobligowani: miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem. No to miłujmy się! To jest wielkie wyzwanie. Będzie wtedy znowu więcej domowości, wymiaru domu w naszej codzienności. Tego szczególnie nam wszystkim życzę na ten rok jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości - mówi ordynariusz opolski.

  Bp Czaja ostrzegał również przed lekceważeniem prawa Bożego. - Musimy przejść z poziomu deklaracji do postawy uznania Jezusa Królem i Panem, przyjęcia Go za Króla i Pana. Wtedy w życiu naszym - naszych rodzin i narodu - powróci na piedestał prawo Boże. I wtedy prawo ludzkie nie będzie raniło, prawa ludzkiego nie będziemy się obawiać - jeżeli prawo ludzkie stanowione uszanuje to, co Bóg postanowił, nie zlekceważy tego. Bo coś niepokojącego zaczyna się dziać: na mocy prawa ludzkiego może być złamane ludzkie sumienie - jeśli prawo stanowione ludzkie nie respektuje prawa Bożego. Jeżeli chcemy mieć miłość wzajemną między nami, to musimy mieć wolność sumienia. A to nam zagwarantuje uznanie Boga naszym Panem i budowanie na prawie Bożym - mówił biskup.

  Potem ordynariusz pobłogosławił opłatki, a uczestnicy spotkania dzielili się nimi i składali sobie życzenia. Spotkanie zakończyło się otwarciem wystawy rysunków architekta Andrzeja Hamady, nestora opolskiego środowiska twórczego.

  Bp Andrzej Czaja podczas spotkania ze środowiskiem twórców   Bp Andrzej Czaja podczas spotkania ze środowiskiem twórców Andrzej Kerner /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół