6 tysięcy godzin wolontariatu

ana

publikacja 18.01.2013 11:55

– W 2012 roku zrealizowaliśmy 122 różnego rodzaju akcje – informuje Irena Wolak, komendant nyskiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej.

6 tysięcy godzin wolontariatu Maltańczycy uczestniczą w uroczystościach państwowych i religijnych. Na zdjęciu zapalają znicze przed Pomnikiem Dzieciom Nienarodzonym, poświęconym w czerwcu 2012 roku Anna Kwaśnicka/GN

Zajmowali się zabezpieczeniami imprez masowych m.in. „Druum Djemboree” w Głuchołazach, zawodów sportowych, rajdów i wyścigów rowerowych, koncertów, pikników rodzinnych w Praszce i Opolu, a także procesji Bożego Ciała w trzech nyskich parafiach i Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę.

Zrealizowali 8 pokazów maltańskiej pierwszej pomocy, a także 2 kursy pierwszej pomocy, w których wzięło udział 27 osób. – Przeprowadziliśmy również pierwsze w naszej historii szkolenie z pierwszej pomocy w języku migowym dla osób głuchoniemych – podkreśla Irena Wolak. Co więcej 12 maltańskich wolontariuszy uczestniczyło w Kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, uzyskując tytuł ratownika.

Nyscy maltańczycy, którzy w ramach wolontariatu przepracowali ponad 6 tys. godzin, nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem, ale także prowadzą akcje charytatywne. Dla blisko 200 dzieci zorganizowali „II Maltański Dzień Dziecka”, który odbył się przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie, a dla ponad 950 dzieci przygotowali paczki mikołajkowe. Ponadto rozdysponowali 7 transportów z darami z Vechty o łącznej wartości ponad 41 tys. euro i wadze przekraczającej 18 ton. Były to m.in.: żywność, odzież, sprzęt medyczny i do rehabilitacji, środki dezynfekcyjne, zabawki. Dary trafiły m.in. do Szpitala im. bł. Marii Luizy Merkert w Nysie”, noclegowni „Caritas” w Nysie, nyskiego hospicjum, Schronisk św. Brata Alberta w Jasienicy Górnej i w Bielicach czy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

W Nysie oddział ratowników maltańskich, działający pierwotnie w ramach Stowarzyszenia Maltańska Służba Medyczna, a od sierpnia 2011 r. w ramach Fundacji ZPKM Maltańska Służba Medyczna, tworzy blisko 40 wolontariuszy, wśród nich pielęgniarki, ratownik medyczny, kilku lekarzy, a także młodzież i dorośli, na co dzień wykonujący różne zawody. Jest to jedyna grupa ratowników maltańskich w naszym regionie, a także najprężniej działająca w Polsce. Oficjalnie powstała 24 września 2003 r. Wcześniej, bo w marcu 2002 r., odbył się w Nysie pierwszy maltański kurs pomocy przedmedycznej. To właśnie uczestnicy tego kursu utworzyli nyski oddział.

Maltańska Służba Medyczna jest jednym z dzieci Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego. Ich godłem jest tzw. krzyż maltański, biały na czerwonym tle. Cztery ramiona to cnoty wierności, honoru, wstrzemięźliwości i przezorności, a ich osiem krańców symbolizuje Osiem Błogosławieństw, z których wypływa osiem rycerskich cnót: życie w prawdzie, wiara, żal za grzechy, pokora, umiłowanie sprawiedliwości, miłosierdzie, szczerość i wielkoduszność oraz znoszenie prześladowań.