71. rocznica powołania Armii Krajowej

Anna Kwaśnicka

publikacja 14.02.2013 14:15

– Czy w dzisiejszych czasach stać nas na takie poświęcenie? – zachęcał do refleksji ks. Tadeusz Muc.

71. rocznica powołania Armii Krajowej Kapitan Krzysztof Werner, prezes opolskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odczytuje historyczny rozkaz z 14 lutego 1942 r. Anna Kwaśnicka/GN

W kościele Przemienienia Pańskiego w Opolu, na osiedlu Armii Krajowej, przed południem w czwartek 14 lutego odprawiona zastała Msza św. w intencji żołnierzy Armii Krajowej i społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29, która imię Armii Krajowej nosi od 1994 roku.

Mszę św. koncelebrowali ks. Tadeusz Muc, duszpasterz kombatantów Armii Krajowej, ks. mjr Henryk Kaczmarek oraz ks. Adam Gromada, wikariusz parafii Przemienienia Pańskiego.

– Święci Cyryl i Metody, patroni dnia dzisiejszego, chcąc dać ludziom nowe wartości przynieśli Ewangelię w kraje słowiańskie. Nie obawiając się o swoje życie, głosili słowo Boże, bo byli przekonani, że ono może wzbudzić w ludziach prawdziwą nadzieję. W chwili powołania Armii Krajowej, również w ludziach, którzy do niej się zaciągnęli, dominowała ogromna nadzieja na lepsze jutro, na większe wartości, na wolność – porównywał w homilii ks. Tadeusz Muc.

 – Powołani do Armii Krajowej nie bali się trudu, byli gotowi go podjąć, by uzyskać wolność. Zdawali sobie sprawę, że wolności mogą nie dożyć, ale myśleli o kolejnych pokoleniach. To świadczy o bezinteresownej miłości bliźniego. Czy w dzisiejszych czasach stać nas na takie poświęcenie? – zachęcał do refleksji ks. Muc, wskazując, że współcześnie miłość bezinteresowna często jest przeplatana z miłością uczuciową. A kiedy w związku opartym na uczuciu pojawiają się trudności, młodzi ludzie decydują się rozstać. – Lansowana jest przyjemność, po której prędzej czy później przychodzi rozczarowanie i gaśnie nadzieja – mówił ks. Muc, podkreślając wagę przykładu bezinteresownej miłości i ofiarności, jaki dali Polakom żołnierze Armii Krajowej.

Po Mszy św. odbyły się uroczystości przed obeliskiem Armii Krajowej, które rozpoczęły się odczytaniem przez kpt. Krzysztofa Wernera historycznego rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego, o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Następnie miała miejsce okolicznościowa akademia w PSP nr 29.