Prymas na te czasy

kgj

publikacja 20.05.2013 23:50

25. spotkanie modlitewno-formacyjne, poświęcone myśli społecznej Prymasa Tysiąclecia odbyło się przy klasztorze franciszkanów i sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie. To miejsce, w którym Stefana kard. Wyszyńskiego więziony był od października 1954 roku.

Prymas na te czasy Mszę św. poprowadził abp Celestino Migliore (trzeci od lewej) i bp Andrzej Czaja (drugi od lewej) Karina Grytz-Jurkowska/ GN

Mszy św. w grocie lurdzkiej w intencji rychłej beatyfikacji Wielkiego Prymasa przewodniczył Nuncjusz Apostolski, arcybiskup Celestino Migliore, towarzyszył mu bp Andrzej Czaja.

- Urozmaicenie wśród ludzi jest drogą, która prowadzi do Boga będącego jednością. To droga trudna, wiodąca przez różne przymierza między ludźmi, niekiedy zrywane i w mozole tworzone od nowa. Także w dzień Pięćdziesiątnicy Duch Święty zstępuje pod postacią języków z ognia tworząc postawę jedności i komunię apostołów - mówił dyplomata z Watykanu.

Organizatorem uroczystości było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego prudnicki oddział powstał ćwierć wieku temu.

- Nasze stowarzyszenie obrało Wielkiego Prymasa za patrona. Chcemy czerpać z tej wielkiej skarbnicy, jaką było Jego życie i nauczanie i aplikować je w życiu publicznym. To niesłychanie istotne, byśmy umieli tak jak on głosić wielką nadzieję współczesnemu światu – stwierdził Marek Koryciński, wiceprzewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia Civitas Christiana.

I dodał:  - Prudnik jest miejscem szczególnym na drodze krzyżowej prymasa. Tu w odosobnieniu wzmacniał się on duchowo, tu powstała myśl o odrodzeniu duchowym narodu, o wielkiej nowennie, która uratowała naród przez ateizacją za czasów komunistycznych. To jubileuszowe spotkanie tutaj jest wielkim zobowiązaniem dla wszystkich wierzących, szczególnie zaś kościoła lokalnego i opolskiego.

Tadeusz Staszczak, przewodniczący opolskiego oddziału podkreśla, że mimo upływu czasu i innego systemu politycznego to, co dziś się dzieje, zagrożenia są bardzo podobne, ale i nauczanie prymasa nie traci nic ze swojej aktualności.

- Modlę się dzisiaj z wami, abyście jako członkowie Civitas Christiana byli światłem cywilizacji wolności i mądrości, kobietami i mężczyznami umiejącymi myśleć samodzielnie, bez obawy skonfrontowania się ze słowem Bożym, pozwalającymi napełnić się światłem i odwagą, jakie to Słowo daje tym, którzy je wprowadzają w praktykę – powiedział abp Migliore.

- Kościół opolski został wyróżniony dziś jak żaden inny w Polsce, bo myśmy się dziś przez osobę i słowo ks. Arcybiskupa wprost łączyli z Watykanem – podsumował z uśmiechem biskup Andrzej Czaja. A mówiąc do członków Civitas Christiana dodał: - Mam nadzieję, że te słowa nuncjusza weźmiecie na stół formacyjny, rozpracujecie, byśmy zobaczyli tę istotę jedności, jaką Bóg sprawia od samego początku w świecie. Musimy się jej ciągle uczyć i wdrażać w życie.