Postaw na profilaktykę

ana

publikacja 04.02.2014 13:41

Młodzież z liceum nr V w Opolu zorganizowała Dzień Hakowicza poświęcony walce z chłoniakiem.

Postaw na profilaktykę Marek Szwiec, lekarz z Opolskiego Centrum Onkologii Anna Kwaśnicka /GN

– Opowiadanie o profilaktyce ma sens, bo niestety choroba nowotworowa w różnym stopniu dotknie większość osób, albo bezpośrednio albo poprzez kogoś z rodziny. Częstość chorób nowotworowych jest na tyle duża, że tylko 20-30 proc. rodzin nie ma kogoś, kto zachorował na nowotwór – mówił Marek Szwiec z Opolskiego Centrum Onkologii, który wygłosił prelekcję podczas obchodów Dnia Hakowicza w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr V w Opolu.

– My, jako lekarze, którzy zajmujemy się leczeniem nowotworów, możemy coraz więcej. Jesteśmy coraz bardziej skuteczni. Jednak ryzyko zachorowania ma każdy. Wprawdzie nie da się do końca przewidzieć tego, czy ktoś zachoruje na nowotwór czy nie, ale można powiedzieć, kto i dlaczego ma większe ryzyko – wyjaśniał Marek Szwiec, podkreślając znaczenie profilaktyki.

Ważny jest styl życia, a przede wszystkim unikanie czynników ryzyka, które odpowiadają za 40 proc. zachorowań na nowotwory rocznie. Jednym z istotniejszych czynników ryzyka jest palenie tytoniu.

Marek Szwiec mówił także o roli wysiłku fizycznego, zachęcając by ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu przynajmniej po 30 minut, o znaczeniu zdrowej diety, czyli jedzeniu w ciągu dnia 5 porcji warzyw i owoców.

– W przypadku chłoniaka, który jest nowotworem układu chłonnego rozwijającym się zarówno w węzłach chłonnych, jak i narządach wewnętrznych, nie da się zdefiniować jednego czynnika ryzyka – wyjaśniał Marek Szwiec, podkreślając, że chłoniaka da się wyleczyć.

Postaw na profilaktykę   Hakowicze i zaproszeni goście spotkali się w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr V w Opolu Anna Kwaśnicka /GN Na spotkanie w ramach Dnia Hakowicza, młodzież zaprosiła również Annę Pabiś, absolwentkę Uniwersytetu Opolskiego, II wicemiss Polski, która zachęcała do badań profilaktycznych opowiadając własną historię. – Rok temu, gdy miałam 24 lata, podczas samokontroli piersi wykryłam guzek. Jestem zdrowa dzięki szybkiej reakcji, zgłoszeniu się do Opolskiego Centrum Onkolologii, gdzie zostałam zbadana przez profesjonalistów. Zmiana w piersi została usunięta – opowiadała Anna Pabiś i przestrzegała: – Nie tylko osoby starsze chorują. Samokontrola jest bardzo ważna w każdym wieku. Nasza czujność nie może być uśpiona, bo życie jest zbyt piękne, żebyśmy musieli je tracić na raka.

Dzień Hakowicza, który zakończył się marszem ulicami Opola, wpisuje się w działania podejmowane od początku roku przez dwa zespoły wolontariuszy "Limfa" i "Limfaty", uczestniczące w 7. edycji ogólnopolskiego projektu „Mam Haka na Raka”. Licealiści podejmują z wielkim rozmachem szeroką paletę działań, które mają uświadamiać dzieci, młodzież i dorosłych o tym, czym chłoniak, jak go wykryć, jak mu zapobiegać.

Drużynę „Limfa” tworzą Karolina Cybulska, Julia Pilarz, Aleksandra Zastępa i Martyna Kucharzak, a drużynę „Limfaty” – Karolina Żyła, Nela Romanowska, Jagoda Markiewicz i Magdalena Bratko. Opiekunem obu grup jest psycholog szkolny Elżbieta Dróżdż.