W Bogu złożyć nadzieję

kgj

publikacja 17.05.2014 08:30

Św. Michała Archanioła i Maryję za wzory zaufania Stwórcy stawiali w Głogówku michalici.

W Bogu złożyć nadzieję Figura św. Michała Archanioła zawitała na dwa dni do Głogówka Karina Grytz-Jurkowska /GN

We franciszkańskim sanktuarium w Głogówku figura św. Michała Archanioła z Groty Objawień z Gargano była tylko dwa dni, a przyciągnęła ludzi z wielu okolicznych parafii.

– W tym kościele, jak w wielu kościołach w Polsce, czcimy szczególnie Maryję, tu jako Matkę Bożą Loretańską. Nazywamy ją królową, ale tak po ludzku jej życie nie było łatwe. Pan Bóg wkroczył do jej życia i całkowicie zmienił jej plany – była młoda, pewnie chciała założyć rodzinę, a tu przychodzi Anioł, zwiastuje jej, że ma być matką Syna Bożego. Zgadzając się na to, naraziła się na posądzenie, że cudzołożyła i mogła zostać ukamieniowana. Dla św. Józefa też była to niełatwa sytuacja, ale i on uwierzył aniołowi. Patrząc na Najświętszą Marię Pannę możemy rozpoznać, na czym polegała jej wielkość – ona bezgranicznie zaufała Bogu, uwierzyła mu bez reszty, do końca. Św. Michała Archanioła, czcimy jako tego, który jest czystością, bo praktykować pobożność anielską to pielęgnować w sobie czystość serca. On prowadzi nas, jak Maryja, czyste naczynie Ducha świętego, do Boga. Módlmy się i prośmy, byśmy potrafili tak zaufać Bogu – mówił do wiernych ks. Rafał Szwajca ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła

Były Msze św. z naukami, modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała Archanioła, błogosławieństwo osób chorych, samotnych i starszych przed figurą św. Michała Archanioła, modlitwa za zatwardziałych grzeszników, za dzieci i młodzież a także czas na osobistą modlitwę do św. Michała Archanioła.

Wielu wiernych zgromadziła w świątyni Koronka do św. Michała Archanioła i dziewięciu chórów anielskich, Apel Jasnogórski i procesja światła z figurą Matki Bożej Loretańskiej i św. Michała Archanioła. Grono osób z Głogówka i okolic, które przyjęły szkaplerz michalicki powiększyło się o co najmniej kilkaset osób.

– Szkaplerz św. Michała Archanioła pochodzi od papieża Leona XIII, który miał wizję Kościoła niszczonego przez szatana i ułożył modlitwę „Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce (…)”. Przyjmując go, oddajemy się pod szczególną opiekę wodza zastępów niebieskich, ale równocześnie zobowiązujemy się do odmawiania modlitwy ułożonej przez papieża Leona XIII i podejmowania zadań, które wynikają z przyjęcia chrztu św.: czyli życia w stanie łaski uświęcającej, częstej spowiedzi, Komunii św. – tłumaczył ks. Rafał Szwajca.

Osoby noszące szkaplerz mają udział w dobrach duchowych zgromadzenia św. Michała Archanioła. W ich intencji odprawiane są Msze św. a w klasztorach michalitów trwa za nich ciągła modlitwa.