publikacja 24.06.2015 17:30
24 czerwca biskup opolski Andrzej Czaja wręczył kilkudziesięciu księżom dekrety nominujące i odwołujące z poszczególnych urzędów w diecezji. Większość z nich wejdzie w życie 25 sierpnia. Poniżej podajemy zestawienie zmian.
Po wspólnej modlitwie bp Andrzej Czaja wręczył przybyłym do kurii księżom dekrety Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość
Nominacje w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym Opolu otrzymują:
- ks. dr hab. Andrzej Anderwald - odwołany z funkcji wicerektora;
- ks. dr Grzegorz Ciuła - mianowany wicerektorem (diecezja gliwicka);
- ks. dr Damian Dolnicki - odwołany z funkcji prefekta (diecezja gliwicka);
- ks. Krzysztof Dulęba - mianowany ojcem duchownym (diecezja gliwicka);
- ks. dr Grzegorz Kadzioch - odwołany z funkcji rektora (diecezja gliwicka);
- ks. Jerzy Krawczyk - odwołany z funkcji ojca duchownego (diecezja gliwicka);
- ks. dr Grzegorz Kublin - mianowany rektorem, odwołany z funkcji prefekta;
- ks. Piotr Kutynia - mianowany prefektem, odwołany z funkcji prokuratora;
- ks. Krystian Muszalik - mianowany prokuratorem, odwołany z funkcji wikariusza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.
Funkcje diecezjalne obejmują:
- ks. Piotr Hetman - proboszcz parafii pw. św. Rocha w Dąbrówce Górnej, mianowany diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości (z dniem 13 czerwca);
- ks. Łukasz Knieć - odwołany z funkcji wikarego parafii pw. św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, mianowany diecezjalnym duszpasterzem młodzieży (z dniem 25 sierpnia);
- ks. Andrzej Morawiec - proboszcz parafii pw. NSPJ w Roszkowie, mianowany diecezjalnym duszpasterzem głuchoniemych i niedosłyszących (z dniem 17 czerwca).
Na emeryturę odchodzą:
- ks. radca Eugeniusz Białas - proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Twardawie;
- ks. radca Marian Pleśniak - proboszcz parafii pw. NMP Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu (Rogi);
- ks. radca Józef Przywara - proboszcz parafii pw. MB Różańcowej w Raciborzu-Sudole;
- ks. radca Józef Smalara - proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Grudyni Wielkiej;
- ks. prał. Andrzej Ziółkowski - proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Korfantowie.
Nominacje proboszczowskie:
- o. Rafał Bytner OMI - mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa Robotnika w Bodzanowie;
- o. Arkadiusz Markowski CM - mianowany proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie;
- o. Tadeusz Michaluk OMI - odwołany z urzędu proboszcza parafii pw. św. Józefa Robotnika w Bodzanowie;
- ks. Marian Oleksy CM - odwołany z urzędu proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie;
- ks. Krzysztof Pustelak - proboszcz parafii pw. św. Floriana w Przydrożu Małym, mianowany proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Krapkowicach;
- ks. Jarosław Dąbrowski - wikary parafii pw. św. Karola Boromeusza w Opolu, mianowany proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Branicach;
- o. Lucjan Franek OFM - proboszcz parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu, mianowany proboszcze parafii NSPJ w Zawadzkiem;
- ks. Ryszard Kościelny - proboszcz parafii MB Śnieżnej w Dąbrówce Dolnej, mianowany proboszczem Nawiedzenia NMP w Grudyni Wielkiej;
- ks. dziek. Bernard Kotula - proboszcz parafii NSPJ w Zawadzkiem, mianowany proboszczem parafii pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Twardawie;
- ks. Bartłomiej Krajewski - wikary parafii pw. św. Wawrzyńca w Strzelcach Op., mianowany proboszczem parafii pw. św. Jerzego w Podlesiu;
- ks. Marek Krzewicki - proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Podlesiu, mianowany proboszczem parafii pw. Trójcy Świętej w Korfantowie;
- o. Barnaba Lewkowicz OFM - wikary parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu, mianowany proboszczem parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu;
- ks. Edward Matusz - rezydent parafii pw. Trójcy Świętej w Bogacicy, mianowany administratorem parafii pw. MB Śnieżnej w Dąbrówce Dolnej;
- ks. Wiesław Mróz - wikary parafii pw. NSPJ w Zawadzkiem, mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa Robotnika w Zawiści;
- ks. Norbert Nowotny - proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Makowicach, mianowany proboszczem parafii pw. MB Różańcowej w Raciborzu-Sudole;
- ks. Tadeusz Romanek - proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Branicach, mianowany rektorem kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Świerklach przy parafii pw. Bożego Ciała i św. Norberta w Czarnowąsach;
- ks. Mariusz Stafa - wikary parafii pw. Bożego Ciała i św. Norberta w Czarnowąsach, mianowany proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Fałkowicach;
- ks. Jerzy Tomeczek - proboszcz parafii pw. św. Józefa Robotnika w Zawiści, mianowany proboszczem parafii pw. NMP Królowej Świata Kędzierzynie-Koźlu (Rogi);
- ks. Karol Wacholc MSF - mianowany proboszczem parafii pw. św. Floriana w Przydrożu Małym (z dniem 16 lipca);
- ks. Leszek Zarzycki - wikary parafii pw. Trójcy Świętej w Korfantowie, mianowany proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Makowicach.
Zmiany wikariuszowskie:
- ks. Roger Fo-Yau Edowou SVD - mianowany wikarym parafii pw. MB Bolesnej w Nysie;
- o. Bogusław Harla OMI - odwołany z funkcji wikarego parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu;
- ks. Tomasz Kafka SVD - odwołany z funkcji wikarego parafii pw. MB Bolesnej w Nysie;
- o. Dominik Ochlak OMI - odwołany z funkcji wikarego parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu;
- o. Mariusz Piasecki OMI - mianowany wikarym parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu;
- o. Tomasz Woźny OMI - mianowany wikarym parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu;
- o. Ezechiel Adamski OFM - mianowany wikarym parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu;
- ks. Tomasz Cymbalista - wikary parafii pw. Nawiedzenia NMP w Głubczycach, mianowany wikarym parafii pw. św. Wacława w Krzanowicach;
- ks. Krzysztof Deszczka - wikary parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Opolu, mianowany wikarym parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krapkowicach-Otmęcie;
- ks. Tadeusz Dziedzic - wikary parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzeniu Wielkim, mianowany wikarym parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Opolu;
- ks. Andrzej Flak - wikary parafii pw. św. Michała Archanioła w Prudniku, mianowany wikarym parafii pw. śś. Jakuba i Agnieszki w Nysie;
- ks. Adam Gromada - wikary parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu, mianowany wikarym parafii pw. Matki Bożej w Raciborzu;
- ks. Piotr Jędras - wikary parafii pw. NSPJ w Gogolinie, mianowany wikarym parafii pw. św. Karola Boromeusza w Opolu;
- ks. Wojciech Kępkowski - wikary parafii pw. śś. Wita, Modesta i Krescencji w Pietrowicach Wielkich, mianowany wikarym parafii pw. św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu;
- ks. Tomasz Koterba - wikary parafii pw. św. Michała Arch. w Opolu-Półwsi, mianowany wikarym parafii pw. św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu;
- ks. Michał Krupa - wikary parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Prudniku, mianowany wikarym parafii pw. Bożego Ciała i św. Norberta w Czarnowąsach;
- ks. Arkadiusz Książek SAC - wikary parafii pw. św. Wacława w Krzanowicach, mianowany wikarym parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Strzelcach Opolskich;
- o. Wiktor Lata OFM - wikary parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu, mianowany wikarym parafii pw. NSPJ w Zawadzkiem;
- ks. Ireneusz Najdek SAC - mianowany wikarym parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu;
- ks. Piotr Piontek - wikary parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krapkowicach-Otmęcie, mianowany wikarym parafii pw. Trójcy Świętej w Bogacicy;
- ks. Grzegorz Podburaczyński - wikary parafii pw. MB Bolesnej w Kłodnicy, mianowany wikarym parafii pw. Nawiedzenia NMP w Głubczycach;
- ks. Krzysztof Romański - wikary parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krapkowicach-Otmęcie, mianowany wikarym parafii pw. Trójcy Świętej w Korfantowie;
- ks. Marek Sobotta - mianowany wikarym parafii NSPJ w Gogolinie;
- ks. Marek Sojka - wikary parafii pw. św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu, mianowany wikarym parafii pw. Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie;
- ks. Jan Szymańczuk SDB - rezydent parafii pw. MB Wspomożenia Wiernych w Kluczborku, mianowany wikarym parafii pw. MB Wspomożenia Wiernych w Kluczborku;
- ks. Krzysztof Tessmer OSsT - wikary parafii pw. Matki Bożej w Raciborzu, mianowany wikarym parafii pw. św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich.
Rezydenci:
- ks. Hieronim Gorszczuk - rezydent parafii pw. św. Rocha w Starych Budkowicach, mianowany rezydentem przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Otmęcie;
- ks. Krzysztof Kazimierz - rezydent parafii pw. św. Jacka w Kamieniu Śl., mianowany rezydentem przy parafii pw. MB Bolesnej w Kłodnicy;
- ks. Damian Ostrowski - wikary parafii pw. Krzyża Świętego w Strzelcach Op., mianowany rezydentem przy parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Opolu;
- ks. Joachim Solga - proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Fałkowicach, mianowany rezydentem przy parafii pw. śś. Zygmunta i Jadwigi Śl. w Koźlu;
- ks. Jarosław Staniszewski - odwołany z funkcji diecezjalnego duszpasterza młodzieży, mianowany rezydentem przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Opolu-Półwsi;
- ks. Jan Tomaszewski - rezydent parafii pw. św. Karola Boromeusza w Opolu, mianowany rezydentem przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie.
Skierowani na studia specjalistyczne:
- ks. Piotr Herok - wikary parafii pw. NSPJ w Raciborzu, skierowany na teologię biblijną w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II;
- ks. Przemysław Król - wikary parafii pw. śś. Jakuba Ap. i Agnieszki w Nysie, skierowany na psychologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II;
- ks. Łukasz Libowski - wikary parafii pw. św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu, skierowany na filozofię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Skierowani do pracy poza diecezją:
- ks. Krzysztof Bytomski - wikary parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie, przechodzi do pracy w diecezji San Antonio (Stany Zjednoczone);
- ks. Piotr Ochoński - wikary parafii pw. Ducha Świętego w Otmęcie, przechodzi do pracy w diecezji świdnickiej;
- ks. Mateusz Podkówka - wikary parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Opolu, przechodzi do pracy w ramach Kampusu Nowej Ewangelizacji w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej;
- ks. Franciszek Lehnert - rektor kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Świerklach, przechodzi do pracy w Ruchu Focolari (Brazylia).