Świętowano 25-lecie polsko-niemieckiego traktatu

ak

publikacja 17.06.2016 22:18

Piknik muzyczny, zszywanie flagi polskiej i niemieckiej, happening.

Świętowano 25-lecie polsko-niemieckiego traktatu Flagi polska i niemiecka zszyte przez konsul Sabinę Haake, wicemarszałków województwa i przewodniczącego VdG Andrzej Kerner /Foto Gość

- Dzięki traktatowi 2,7 miliona młodych ludzi z Polski i Niemiec wzięło udział we wspólnych spotkaniach. Ponad 2 miliony dzieci i młodzieży w Polsce uczy się języka niemieckiego jako obcego lub ojczystego. Wczoraj prezydent Duda spotkał się z prezydentem Gauckiem, a następnie odbędą się konsultacje międzyrządowe. Między Dreznem a Wrocławiem kursują regularne pociągi. Polskie i niemieckie oddziały wojskowe razem brały udział w manewrach wojsk NATO. Niemcy i Polska są członkami Unii Europejskiej i mimo różnic w niektórych kwestiach próbujemy wspólnie kreować politykę europejską. Kraje związkowe w Niemczech i województwa w Polsce leżące nad Odrą zastanawiają się jakie wspólne rozwiązania przeciwpowodziowe należy wprowadzić w życie. Mogłabym wymieniać jeszcze wiele przykładów dobrej współpracy. Myślę, że przede wszystkim dobre są stosunki między ludźmi z naszych krajów, a także między szeregiem instytucji. Jeśli ta sytuacja się nie zmieni to miejmy nadzieję, że będziemy mogli wspólnie budować zjednoczoną Europę - powiedziała konsul Niemiec Sabine Haake podczas pikniku muzycznego zorganizowanego przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno - Kulturalnych w Polsce (VdG). Konsul podkreślała również, że nie byłoby obalenia muru berlińskiego i zjednoczonej Europy, bez dążenia Polaków do wolności i ruchu Solidarności.

Piknik z okazji 25. rocznicy podpisania polsko - niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie odbył się na ul. Krupniczej, a jednym z jego elementów było zszywanie flagi polskiej z niemiecką, którego dokonali: konsul S. Haake, wicemarszałkowie województwa Stanisław Rakoczy i Roman Kolek oraz przewodniczący VdG Bernard Gaida. Z kolei na opolskim rynku odbył się happening podczas którego „Warszawski Pałac Kultury i Nauki” i „Berlińska Wieża telewizyjna” wpadły sobie w ramiona co było symbolem przełamania żelaznej granicy polsko-niemieckiej z czasów komunizmu.