Kadzidło, oleje i Boża obecność

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 27.09.2016 12:30

Odmalowana, odnowiona, piękna i… wreszcie z dokumentem, na którym widnieje wpis "poświęcona".

- Tak jak teraz dbacie o tę świątynię, tak róbcie wszystko, by w takiej samej czci i poważaniu była ta świątynia w życiu waszych dzieci i wnuków. I żeby i wam, i im nigdy ścieżki do tej świątyni Pana nie zarosły, żeby tu przychodzili. Bo wtedy ten Dom będzie im bramą do nieba i tam się wszyscy spotkamy - mówił biskup Andrzej Czaja, rozpoczynając Mszę św., podczas której miało nastąpić jej długo wyczekiwane poświęcenie.

Kadzidło, oleje i Boża obecność   Kościół został poświęcony po 125 latach od rozbudowy Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wszystko to w niedzielę, 25 września w kościele pw. Ducha Świętego w Ostrożnicy. Wierni przywitali swojego ordynariusza jeszcze na środku wsi i procesyjnie powiedli do swojego kościoła. Bo choć pełnił on swoją funkcję od wielu lat, w dokumentacji nadal widniało zdanie jeszcze sprzed wojny „Noch nicht konsekriert”. A po przejściu frontu nawet zastanawiano się, czy jej nawet nie rozebrać.

- Prosicie dziś o poświęcenie tego kościoła po to, by Bóg to wszystko, co nowe, wziął w swoje posiadanie, by to uświęcił, odciął od tego, co świeckie, laickie i od dostępu mocy ciemności. Przybywam więc do was z radością. Za chwilę przystąpimy do obrzędu, który jest bardzo czytelny i wymowny - mówił opolski ordynariusz.

A tłumacząc dalej dodał: - Zapiszcie tę datę i to, co za chwilę zobaczycie, by przekazywać to waszym dzieciom i wnukom, i następnym pokoleniom, żeby przez następne wieki gromadził się tu lud Boży, żeby tu wiary nigdy nie brakło, a dar tej świątyni nie był zmarnowany.

Kadzidło, oleje i Boża obecność   Akt poświęcenia podpisał bp Andrzej Czaja i wybrani przedstawiciele parafii Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Potem, skropiwszy wcześniej mury, ołtarz i wiernych wodą święconą, złożył relikwie Świętych Męczenników Rzymskich w ołtarzu, namaścił ołtarz i ściany olejami świętymi oraz okadził. Po przyozdobieniu ołtarza i oświetleniu ścian zaczęła się Liturgia Eucharystyczna.

I wreszcie po tylu latach, w owo niedzielne południe, po Eucharystii i stosownych obrzędach biskup Andrzej Czaja podpisał, razem z przedstawicielami parafian: proboszczem Bernardem Mocią, Czesławem Dziadoszem, Gabrielą Proske, s. Bertrandą CSSH, Urszulą Bulą, Pawłem Szurgaczem akt poświęcenia. W obchodach wziął też udział poprzedni proboszcz, ks. Hubert Dobiosch.

Po Mszy św. i poświęceniu pamiątkowej tablicy i mieszkańcy, i goście bawili się wspólnie, ciesząc tym wyjątkowym dniem w pobliskiej sali.