Toast za "Almanach Prowincjonalny"

ak

publikacja 14.05.2017 21:47

W Raciborzu tworzą pismo przekraczające podziały polityczne i granice państwowe.

Toast za "Almanach Prowincjonalny" Wieczór jubileuszowy "Almanachu Prowincjonalnego". Od lewej: Joanna Maksym-Benczew, Miloš Doležal, Andrzej Babuchowski, Marek Rapnicki.

W pierwszy ciepły tej wiosny sobotni wieczór (13 maja) w Raciborskim Centrum Kultury odbył się jubileusz „Almanachu Prowincjonalnego”.

Półrocznik literacko-kulturalny wydawany przez RCK ukazał się po raz 25. Pierwszy numer wyszedł wiosną roku 2005. Raciborski „Almanach” jest pismem nie tylko pięknie wydawanym - z dbałością o szatę graficzną i fotografie, na które nie żałuje się tu miejsca - ale wyróżnia się wśród polskich pism tego typu, co najmniej dwoma cechami.

Na jego łamach prezentowane są teksty (poezja, eseje, reportaże literackie) twórców z obydwu stron sporu politycznego. Pojawiają się na łamach AP z jednej strony - np. Wojciech Wencel, z drugiej - Ewa Lipska czy Jarosław Mikołajewski

Po drugie: w Almanachu Prowincjonalnym wiele miejsca znajdują twórcy z Czech. Co ze względu na pograniczne usytuowanie Raciborza może nie dziwi, ale na pewno cieszy. Gośćmi wieczoru jubileuszowego byli wybitny czeski pisarz i poeta Miloš Doležal z Pragi oraz Andrzej Babuchowski, znakomity tłumacz czeskiej literatury, eseistyki (np. autor większości tłumaczeń na język polski książek ks. T. Halika) i poezji, były redaktor i kierownik działu kultury „Gościa Niedzielnego”.

I to jest, poniekąd, wyróżnik trzeci. Na łamach „Almanachu Prowincjonalnego” mocno doceniani i szeroko obecni są twórcy związani z naszym tygodnikiem – od wspomnianego A. Babuchowskiego przez Barbarę Gruszkę-Zych, Szymona Babuchowskiego (syna Andrzeja) – etatowych dziennikarzy „Gościa”, po W. Wencla czy ks. Jerzego Szymika – sztandarowych, jeśli tak wolno powiedzieć, publicystów GN.

Marek Rapnicki, redaktor naczelny „Almanachu”, dziękując wszystkim zaangażowanym w tworzenie pisma na przestrzeni lat i obecnym na jego łamach oraz w czasie wieczorów promocyjnych – a pojawiali się tu obok już wyżej wymienionych m.in. J. Kornhauser, A. Zagajewski, E. Bryll – podkreślał, że rozmowa w oparciu o prezentowaną twórczość i poznawanie siebie jest obowiązkiem ludzi pióra. Taka więc „rozmowa” ludzi stojących po dwóch stronach polskiej barykady toczy się na łamach raciborskiego „Almanachu” od 12 lat.

W sobotę 13 maja 2017 gratulacje od dyrektor RCK Joanny Maksym-Benczew przyjmował, co naturalne, Marek Rapnicki, ale lampkę czerwonego wina z poczuciem satysfakcji wzniosło wielu obecnych tam współtwórców i sympatyków „Almanachu”.

Wieczór umilił muzyką jazz-folk-rockową zespół Harmony Trejo.

Więcej o numerze 25. "Almanachu Prowincjonalnego" i jego jubileuszu w jednym z najbliższych wydań "Gościa Opolskiego".