Dzieci, które lubią śpiewać

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 07.03.2018 21:14

Szkoły Katolickie SPSK w Opolu po raz drugi zorganizowały Przegląd Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu ziemio cała”.

Dzieci, które lubią śpiewać Wykonawcy z I, II i III klasy szkoły podstawowej Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W czterech kategoriach wiekowych zaprezentowało się około 120 młodych uczestników, od przedszkolaków po gimnazjalistów. - Zaskoczyła nas ta liczba, ale ogromnie cieszymy się nią. To dwukrotnie więcej uczestników niż przed rokiem - mówi Zofia Honisch, która czuwała nad organizacją przeglądu.

Na scenie stanęli soliści, duety, tria, a także zespoły. Każdy mógł wykonać jeden utwór, obowiązkowo musiała być to piosenka religijna. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. - Przygotowaliśmy m.in. power banki, słuchawki, żarówki disco, którymi dzieci się bardzo interesują, wejściówki do Muzeum Piosenki Polskiej czy na koncert Kamila Bednarka - wymienia Zofia Honisch.

W gronie uczniów z klas I-III szkoły podstawowej jury przyznało dwie nagrody. 1. miejsce zdobyła Milena Pawliczek, a 2. miejsce - Zuzanna.

- Kiedy chodziłam na zajęcia taneczne, mama zaproponowała mi, że mogę też chodzić na lekcje śpiewu. Zgodziłam się, bo bardzo lubię śpiewać. Sprawia mi to ogromną przyjemność - opowiada Milena, która chodzi do III klasy Szkoły Podstawowej w Dobrej. Na przegląd do Opola przyjechała ze swoją katechetką Klaudią Kleman i zaprezentowała piosenkę „Góry do góry” z repertuaru Małego TGD. - Milenka interesuje się muzyką i jest bardzo rozśpiewana. W czasie przeglądu, siedząc na widowni, śpiewała ze wszystkimi uczestnikami ich piosenki - opowiada nauczycielka. A laureatka przyznaje, że stresu było sporo i jest zaskoczona zwycięstwem. - Bardzo, bardzo, bardzo się cieszę! - dodaje.

W najliczniej reprezentowanej kategorii wiekowej (klasy IV-VI szkoły podstawowej) jury przyznało więcej nagród. 1. miejsce ex aequo zdobył zespół A.M.D.G. ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogówku oraz Zuzanna Bar ze Szkoły Podstawowej w Twardawie.

- Zaśpiewałam „Modlitwę najcichszą”. Dobrze czuję się w tej piosence i jak dowiedziałam się o konkursie, to od razu wiedziałam, że właśnie ten utwór zaśpiewam - opowiada Zuzanna, która już od kilku lat śpiewa w Klubie Wokalisty w Krapkowicach. Na przegląd przyjechała z mamą. - Cieszę się, że był to konkurs piosenki religijnej, bo ten repertuar jest bliski naszemu sercu, by śpiewać na chwałę Pana. Sama prowadzę szkolny zespół muzyczny, w którym mamy repertuar kościelny - mówi Agnieszka Bar, mama laureatki.

Dzieci, które lubią śpiewać   Nagrodę odbierają dziewczynki z zespołu A.M.D.G. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Zespół A.M.D.G. to Maja Gertensberg, Olivia Wójcik i Martyna Larysz. Dziewczynki wykonały utwór „Schowaj mnie”. Zaśpiewały na dwa głosy oraz zagrały na cymbałkach i fletach. Akompaniował im nauczyciel muzyki Marcin Imiołek. - Zespół liczy więcej osób i powstał dzięki katechetce Beacie Tworzydło. Dzieci śpiewają podczas Mszy św. szkolnych w parafii św. Bartłomieja w Głogówku, a także w kościele w Mochowie - opowiada Marcin Imiołek.

Miejsce 2. zdobył duet Natalia Szczepanek i Emilia Warchoł, a 3. miejsce ex aequo Maja Grygierczyk i Samanta Miensok.

W ostatniej kategorii, wśród młodzieży z VII klasy szkoły podstawowej oraz gimnazjum 1. miejsce przyznano ex aequo Vanessie Siwy i Karolinie Kościelny, 2. miejsce - również ex aequo - Emilii Lis i Zofii Dziembek, a 3. miejsce wyśpiewał zespół Czterolistne.

W konkursowym jury zasiadły Magdalena Wójcik-Gugulska - wokalistka, nauczyciel, trener wokalny z Centrum Artystyczno-Edukacyjnego Fabryka, Maria Aneta Skiba - instruktorka z Młodzieżowego Domu Kultury i Natalia Żurek - nauczycielka w szkole katolickiej i chórzystka w Scholi Cantorum Opoliensis.

Oceniane były intonacja, czystość wykonania, dykcja, a także to, jak wokalista zaprezentował się i czuł wykonywany utwór. - Bierzemy też pod uwagę dobór repertuaru, a więc dopasowanie piosenki do możliwości wykonawcy i jego wieku. Zachęcamy, by nie sięgać do repertuaru bardzo znanego i ośpiewanego, ale do szukania utworów, które będą wyzwaniem - mówi Aneta Skiba.

Celem przeglądu jest rozbudzanie zainteresowań muzycznych wśród dzieci i młodzieży, ale też popularyzacja piosenki religijnej. - Mamy w szkole bardzo dużo dzieci uzdolnionych muzycznie. Chodzą do szkoły muzycznej, grają na instrumentach, uczestniczą w kółku muzycznym w naszej szkole. Organizowaliśmy dla nich różne konkursy, ale chcieliśmy je poszerzyć, zapraszając do naszej szkoły inne osoby, stąd właśnie pomysł na Przegląd Piosenki Religijnej - opowiada Zofia Honisch.