Będziemy "produkować" nowe życie

ak

publikacja 20.03.2018 13:31

Wkrótce poświęcenie pierwszej części Rancza Nadziei w Nysie. Konferencja prasowa w opolskiej kurii.

Będziemy "produkować" nowe życie Członkowie wspólnoty Fazenda da Esperança oraz nyscy franciszkanie o. Mateusz i br. Marek Andrzej Kerner /Foto Gość

- Jesteśmy na etapie misji, czyli czasu, którego zwieńczeniem będzie poświęcenie pierwszej części domu Fazenda da Esperança (Ranczo Nadziei). To pierwszy taki dom naszej wspólnoty w Polsce - mówił dzisiaj w kurii diecezjalnej br. Marek Baranowicz podczas konferencji prasowej nt. Rancza Nadziei, które powstaje w Nysie, w części klasztoru franciszkanów.

Fazenda da Esperança to chrześcijańska inicjatywa pomocy ludziom uzależnionym, pozbawionym nadziei, która zrodziła się 35 lat temu w Brazylii. Obecnie na całym świecie istnieje ponad 130 jej wspólnot. O Ranczu Nadziei pisaliśmy w „Gościu Opolskim” TUTAJ

Podczas konferencji w kurii dwaj misjonarze czyli członkowie wspólnoty, którzy przeszli w niej własny proces odnowy - opowiadali o swoim życiu. Franklin - Brazylijczyk i Guzmán - Urugwajczyk od 7 miesięcy mieszkają w Nysie.

- Przez 17 lat brałem narkotyki i miałem problemy z prawem - przyznawał Franklin. Guzmán z kolei opowiadał o swoim życiu, w którym nie brakowało mu niczego (pochodzi z bardzo bogatej rodziny) oprócz poczucia sensu i nadziei.

Brał kokainę, rozrywki szukał w ulicznych bójkach. - W Ranczu Nadziei otrzymałem od Boga bogactwo, za które nie musiałem zapłacić. Ewangelia mówi mi, że powinienem się tym bogactwem dzielić. Dlatego jestem tutaj, 16 tysięcy kilometrów od mojej rodziny i mojego kraju - mówił. Szerzej o ich doświadczeniu można przeczytać TUTAJ.

Metoda wychodzenia z uzależnienia w Fazendzie jest prosta: modlitwa, praca fizyczna, wspólnota. Nyska Fazenda najprawdopodobniej będzie uprawiała ogród. Będą tam hodować aloes. Myślą też o produkcji kompostu ogrodniczego.

- Ale przede wszystkim w Fazendzie będziemy "produkować" nowe życie. Ktokolwiek potrzebuje pomocy, może do nas przyjść - podkreślał Guzmán. W tej chwili wstąpieniem do wspólnoty jest zainteresowanych 5 osób.

O. Mateusz Fleiszerowicz, proboszcz parafii franciszkańskiej w Nysie, podkreślał, że odzew parafian na obecność członków wspólnoty jest bardzo pozytywny. - Liczymy na to, że ich talenty muzyczne i latynoski temperament ożywią naszą parafię. Planujemy także pewne wspólne działania parafii i Rancza Nadziei - mówił.

Poświęcenie nyskiego Rancza Nadziei przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję i prowincjała franciszkanów o. Alana Brzyskiego odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia 8 kwietnia o godz. 11.

Szukający pomocy mogą kontaktować się z br. Markiem Baranowiczem e-mailowo: nysa.m@fazenda.org.br