Spotkanie wokół książki o dziejach kościoła i parafii w Sławicach

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 13.06.2023 09:35

- Takie książki, jak ta o kościele i parafii w Sławicach, są po to, aby zachować od zapomnienia to, co przyprószy proch niepamięci. Dzięki tej książce pamięć o wielu z was przetrwa - mówił ks. Piotr Górecki do sławickich parafian.

Spotkanie wokół książki o dziejach kościoła i parafii w Sławicach Spotkanie autorskie odbyło się 12 czerwca. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Mszą św. w intencji wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w proces powstawania książki, rozpoczęło się spotkanie autorskie z ks. Michałem Sośnikiem, autorem monografii parafii św. Jana Nepomucena w Opolu-Sławicach. Publikacja została wydana w roku 800-lecia Sławic, a powstała jako praca magisterska wieńcząca studia teologiczne na Uniwersytecie Opolskim.

Autor przywołuje w niej średniowieczne dzieje miejscowości, ale skupia się na ostatnich niespełna stu latach, a więc okresie budowy kościoła, funkcjonowania Sławic jako filii parafii pw. św. Michała na Półwsi, jak i powołania nowej parafii pw. św. Jana Nepomucena w Sławicach. W tytule publikacji znalazły się trzy daty: rok 1929, 1985 i 2018. W 1929 roku powołana została samodzielna jednostka kościelna w Sławicach, w 1985 roku - erygowana została parafia, a 2018 rok przyniósł zakończenie posługi pierwszego proboszcza ks. Piotra Kondzieli.

- Wiemy, że nie jesteśmy pierwsi na tym świecie i staramy się odkrywać to, co zostało przyprószone prochem niepamięci. Musimy pamiętać, że opisujemy to, co jest w dokumentach, to, co jest w archiwach, to, co potrafimy odkryć. W tym przypadku archiwa okazały się bogate, zarówno dzięki parafii katedralnej, jak i parafii św. Michała na Półwsi - mówił ks. dr hab. Piotr Górecki, prof. UO, promotor pracy magisterskiej ks. Sośnika.

- Kiedy Michał powiedział mi, że idzie na historię, odpowiedziałem: "Dobrze, niech Pan Bóg ci błogosławi". Ale muszę dodać, że ja go nigdy nie widziałem jako historyka, raczej widziałem go w przedmiotach ścisłych. Cztery semestry studiował w Opolu, a kolejne dwa w Heidelbergu w Niemczech - opowiadał ks. Piotr Kondziela, pierwszy proboszcz sławickiej parafii, dziś już emeryt. Wspominał też dwa lata studiów swojego wychowanka na Uniwersytecie Śląskim i rok w Niemczech, po których rozpoczął teologię na Uniwersytecie Opolskim. - Cztery uniwersytety, dziewięć lat studiów. Zobaczmy, że napisanie pracy, o której dziś mówimy, nie przyszło samo. Michał przez wiele lat do tego się przygotowywał. Dlatego dziś nie tylko gratulujemy mu wydanej książki, ale przede wszystkim gratulujemy mu tego przygotowania się, tej wytrwałości w badaniach historycznych i włożonej pracy - podkreślił ks. Kondziela.

W przedmowie do książki ks. Piotr Górecki napisał: "Zasób wykorzystanych pozycji archiwalnych to bardzo silna strona pracy: 65 archiwaliów pisanych i fotograficznych, 29 źródeł drukowanych, 60 opracowań, 52 pozycje pomocnicze, 40 wywiadów i materiały zaczerpnięte z 19 stron internetowych; łącznie 265 jednostek bibliograficznych".

- Prace rozpocząłem w 2019 roku. To był ostatni moment, żeby pójść do ludzi, do mieszkańców i porozmawiać o przeszłości. Przeprowadziłem 40 wywiadów ze świadkami minionych wydarzeń. Trzech osób z tego grona już dzisiaj z nami nie ma - dopowiedział ks. Sośnik.

Autor uczestnikom spotkania opowiedział o docieraniu do źródeł, również tych pisanych w niemieckim gotyku, jak i o współpracy z lokalnymi pasjonatami historii. Mówił o zawartości poszczególnych rozdziałów książki, która w porównaniu do pracy magisterskiej została wzbogacona o dzieje najnowsze.

Po prezentacji odbyło się spotkanie na plebani, gdzie ks. Michał Sośnik wpisywał do książek dedykacje.

Obchody 800-lecia Sławic potrwają od 16 do 18 czerwca. Msza św. w intencji żyjących i zmarłych mieszkańców Sławic z okazji 800-lecia miejscowości zostanie odprawiona w niedzielę 18 czerwca o 10.30. Około 13.30 w parku zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa, a o 14.00 rozpocznie się festyn.