Lata chude, lata tłuste

ak

publikacja 13.10.2023 11:04

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.

Lata chude, lata tłuste Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Helmuta J. Sobeczkę. Od lewej: ks. Tadeusz Dola, Marian Molenda (autor tablicy), bp Rudolf Pierskała, ks. Mateusz R. Potoczny. Andrzej Kerner /Foto Gość

W tym roku inauguracja na WT UO była urozmaicona dodatkowymi wydarzeniami. Odbywała się w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Chrześcijański Orient – nieodkryte dziedzictwo ludzkości”, a w koncelebrze i w Mszy św. inauguracyjnej uczestniczyli duchowni katolickich Kościołów orientalnych – z Libanu, Indii, Włoch i Szwajcarii.

– Modlitwa jest naszym sposobem przetrwania tego, co się wydarza w konkretnej chwili. Przetrwania lat chudych – jeśli chodzi o liczbę studentów. Ale i lat tłustych – jeśli chodzi o profesorów, poziom naukowy i klasyfikację wydziału (w minionym roku akademickim opolskie nauki teologiczne uzyskały najwyższą kategorię A Plus w ogólnopolskiej ewaluacji nauki – przyp. ak). Dlatego modlitwa jest nam na tym etapie bardzo potrzebna, żebyśmy z jednej strony nie popadli w pychę, z drugiej – nie rozpaczali, nie patrzyli pesymistycznie w przyszłość – mówił w homilii bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył Mszy św.

– Arytmetyka rekrutacyjna pokazuje, że trend zainteresowania teologią z roku na rok maleje. Coraz częściej pojawiają się pytania czy wątpliwości dotyczące przyszłości i teologii, i uczelni jej nauczających – w tym naszego wydziału, a nawet naszego seminarium. Chociaż stawianie pytań jest ważne, to jednak na nic się zda bez proponowania konkretnych rozwiązań. Trzeba poszukiwać nowych dróg. Być może swoistym remedium na ożywienie zainteresowania studiami teologicznymi stanie się nauczanie teologii interdyscyplinarnej – mówił podczas uroczystości inauguracyjnej ks. Mateusz R. Potoczny, dziekan WT UO.

W nowym roku akademickim studia na WT podejmie 31 studentów (15 na orientalistyce, 7 na teologii kapłańskiej/katechetycznej i 9 na teologii kanonicznej, która przygotowuje do doktoratu).

Szczególnym momentem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej zmarłemu dwa lata temu pierwszemu dziekanowi Wydziału ks. prof. Helmutowi Janowi Sobeczce. Jego imię odtąd będzie nosić aula Wydziału nad kościołem seminaryjno-akademickim.

- Miałem to szczęście być u jego boku przez wiele lat. On zawsze szukał tego, co jeszcze można by zrobić dobrego: dla Kościoła, dla Wydziału, dla Uniwersytetu, dla społeczności. Ileż on pracy wykonał dla dobra Kościoła opolskiego! Nawet sobie może nie zdajemy z tego sprawy. Człowiek, profesor niezwyciężonej pracowitości. Nie znam człowieka na Wydziale, który byłby tak pracowity. Wybitny profesor o wielkiej wyobraźni naukowej. Człowiek zawsze życzliwy, który umiał wydobyć z drugiego człowieka to, co dobre - wspominał ks. Sobeczkę bp Pierskała.

Po wręczeniu dyplomów absolwentom i immatrykulacji nowych studentów w Bibliotece WT UO zainaugurowano Księgozbiór Orientalistyczny im. prof. Andrzeja Zaborskiego.