Nowy numer 16/2018 Archiwum
 • PTaraski
  03.12.2017 22:55
  > ... mając myślenie wykrzywione teoriami filozoficznymi i teologicznymi. Tak, tak – te wszystkie teorie, potrzebne skądinąd, zaciemniają intuicyjny ogląd rzeczywistości.

  Luter te twierdził, że filozofia i teologia tylko zaciemniają "prawdę". I był przy tym bardzo konsekwentny, uważał, że skoro on coś myśli i przede wszystkim czuje o Bogu, czy sprawach wiary, to musi być prawdziwe, i żadnych argumentów wcale nie potrzeba. Nie wiedział pewnie jednak, że wcale nie było to nowe, że to jest gnoza, odwieczny wróg religii objawionej.
  U nas mamy duszpasteryzm, czyli de facto prymat spraw związanych z życiem parafialnym, zarządzaniem, rekolekcjami, szkoleniami, opiniami, z kierowaniem grupami "religijnymi" nad refleksją teologiczną i filozoficzną, nad dogmatami i prawdami wiary, nad ich przekazem. Bo wicie rozumicie, w katechizmie jest tak, ale życie swoją drogą.

  A ten punkt Omega przypomina fantasmagorie de Chardina, który twierdził, że wszystko zmierza do punktu Omega mieszając pseudo-teologię z pseudo-kosmologią i pseudo-ewolucjonizmem.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma